• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Opinie > Commentaar > Eigen land eerst

Eigen land eerst

A. Opmeer | 15 december 2012 |

Nationalisme is in onze kringen not done. Terecht, maar in gezond ‘lokalisme’ zie ik juist veel.

Annemarie Opmeer‘Don’t mess with Texas!‘, zo zeggen Texanen dat ze trots zijn op hun staat. De bekroonde slogan is afkomstig van het Texas Department of Transportation, uit hun campagne tegen zwerfafval, gericht op mannen van 18 tot 35 jaar. Het is een succesvolle campagne, die zwerfafval met maar liefst 72 procent heeft teruggedrongen. Binding met je woonomgeving, blijkt, is dé manier om het belerende concept ‘duurzaamheid’ moeiteloos vorm te geven.

Daar gaat dit nummer over. Van een gesprek met Louise Fresco over biologische versus industriële landbouw, tot lessen voor de windindustrie vanuit Mexico, dat toont dat grote windprojecten alleen slagen als de lokale bevolking wordt betrokken. In het kader van hun campagne tegen jacht, laat GroenFront mensen de Veluwe ervaren. En dan is er het achtergrondartikel bij de campagne van Milieudefensie voor ‘Kleine Hoefprint kaas’: waarom verbouwen we nauwelijks meer lokaal veevoer als lupine, in plaats van gentechsoja uit Zuid-Amerika te gebruiken?

Vaak hoor ik dat consumenten nu eenmaal niet meer willen betalen voor ‘duurzaamheid’ – met zo’n ‘dan is het ook eigen schuld’-toontje – terwijl er tegelijk keihard wordt gewerkt om elke binding met je omgeving af te straffen. Megastallen, bovenregionale bedrijventerreinen, snelwegen; als je protesteert, ben je een NIMBY of een Linkse Hobby, en burgerparticipatieprojecten worden pijnlijk genegeerd. Je denkt zo wel twee keer na voor je ergens van gaat houden, want je verliest het toch, vroeger of later.

‘Duurzaamheid’ gaat helemaal niet over of mensen een euro meer over hebben voor een keurmerk. Het gaat over oorzaak en gevolg, over dat wat je doet impact heeft op je omgeving. Jóuw omgeving en die van anderen. Nationalisme is in onze kringen not done. Terecht, maar in gezond ‘lokalisme’ zie ik juist veel. Streekproducten zijn doorgaans best groen, bijvoorbeeld, net als lokale stroom.

“Wist je dat er Hoeksche wodka bestaat?”, vertelde een vriend onlangs. Gemaakt van aardappels uit ‘s-Gravendeel. Ik heb weinig met distillaat, maar áls er een fles in mijn kast komt te staan, is het deze, naast Hoeksche chips, van dezelfde aardappels. Omdat ik hou van de Hoeksche Waard. Ik kom er vandaan, ik verhuis er dít jaar nog naar terug; als u dit leest ben ik aan het inpakken. Dus heb ik een zwak voor producten van mijn buren, zeker als dat Zuid-Hollandse poldereiland er niet kapot van gaat.

Daar gaat duurzaamheid over. Je houdt ergens van, dus het moet heel blijven. Uit welke Zuid-Hollandse klei, Texaanse vlakte of Mexicaanse zandplaat je ook getrokken bent: hóu van je land, wees trots, verdedig het. Dan snap je dat mensen aan de andere kant van de aarde ook houden van hún land. Don’t mess with this planet!

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Commentaar Verschenen in: Down to Earth 14 (dec 2012)

A. Opmeer

A. Opmeer

Schrijver

Oud-hoofdredacteur van Down to Earth.

  • Volg A. Opmeer op Twitter @OpmeerD2E
  • annemarie.opmeer@downtoearthmagazine.nl
  • Alle artikelen van A. Opmeer op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Commentaar

Altijd feest

In deze tijd van overvloed, wat is nog het verschil tussen gewone dagen en feest? Dat vraagt hoofdredacteur Opmeer zich af. "Dat er niets exotisch meer is aan koffie of chocola, blijft me verbazen."
Commentaar

Schrijnende arbeidsomstandigheden in tinmijnen voor Microsoft

Tin is een cruciaal metaal in al onze elektronica. Zonder tin-soldeer vallen onze smartphones en laptops letterlijk uit elkaar. Een derde van alle tin op de wereldmarkt komt uit Indonesië. Milieudefensie voert een campagne om de tinwinning in Indonesië te 'verduurzamen'. We richten ons op Microsoft, dat jaarlijks meer dan honderd ton tin gebruikt voor de productie van 'Xbox' game consoles, 'Surface' tablet-computers and 'Lumia' smartphones.
Commentaar

Bouw je netwerk nu voor het leven na het kapitalisme

Zonder de 'fabriek' van het neoliberalisme zal zogenaamd alles kapot gaan, maar dat hoeft niet, leerde hoofdredacteur Annemarie Opmeer logerend bij een Roemeense onderzoeker in de buurt van Detroit.
Commentaar, TTIP Handelsverdrag

Krokodillentranen van een energiedrijf

Het energiebedrijf RWE spant een rechtszaak tegen de Duitse staat aan omdat die de kerncentrales eerder sluit dan afgesproken. Precies om deze investeerdersbescherming zijn zoveel mensen tegen het vrijhandelsakkoord TTIP tussen de EU en de VS.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 94

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons