• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Opinie > Commentaar > Mansveld zwicht voor goede handelsrelatie met Maleisië

Mansveld zwicht voor goede handelsrelatie met Maleisië

Anouk van Baalen | 12 juni 2014 |

Met het goedkeuren van het Maleisisch houtkeurmerk MTCS heeft Mansveld haar eigen duurzaaminkoopbeleid wat betreft hout aan de wilgen gehangen. De ingestelde toetsingscommissie (TPAC) keurde het systeem af, maar Mansveld besluit het nu toch toe te laten, mits het over twee jaar wel op orde is. Ondertussen kunnen overheidsinstellingen zonder consequenties met ons belastinggeld MTCS hout in overheidsbouwprojecten inzetten.

kaalslag maleisieMTCS voldoet niet aan duurzaamheidseisen omdat het op grote schaal conversie, dus kaalkap van bos, toelaat. Uit satellietonderzoek  bleek eerder al dat grote delen tropisch regenwoud verdwijnen onder de noemer van het MTCS certificaat en wereldwijd heeft Maleisië de grootste ontbossing. Zonder dat hier ook maar een milieu effect rapportage aan te pas is gekomen om te kijken waar kwetsbare veengebieden zijn of tropisch bos met een hoge biodiversiteitswaarde.

Daarnaast worden de rechten van inheemse volken ernstig geschonden. Vele landclaims van inheemse groepen worden niet erkent. Vaak zijn deze mensen al generaties lang afhankelijk van het bos om in hun dagelijkse levensbehoeften te voorzien. Daarnaast eist de Nederlandse overheid het recht op inspraak en consultatie bij besluitvorming, echter MTCS verzaakt om kaarten openbaar te delen en mensen het recht te geven van vooraf geïnformeerde toestemming.

Het lijkt erop dat duurzaamheidseisen het wederom verliezen van economische belangen

Het lijkt erop dat duurzaamheidseisen het wederom verliezen van economische belangen. Nederland is een van de belangrijkste afzetmarkten van Maleisisch tropisch hardhout. Meranti, hout dat voor bijvoorbeeld voor kozijnen wordt gebruikt is een van de meest geëxporteerde soorten.

De problemen in Maleisië zijn al decennia bekend, ongeveer twintig jaar geleden maakte de Nederlandse overheid ook al afspraken met Maleisië over rechten van inheemse volkeren. Nu jaren later zijn de problemen onveranderd. Het is dus maar de vraag of binnen de gestelde twee jaar MTCS ineens wel kan voldoen aan de duurzaamheidseisen. Het lijkt er sterk op dat Mansveld zich hier een oor heeft laten aannaaien door Maleisië. Ondertussen gaat de verwoesting van dit kwetsbare ecosysteem gestaag door.

Anouk van Baalen is campaigner energie & grondstoffen bij Milieudefensie

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Commentaar

Anouk van Baalen

Anouk van Baalen

  • Alle artikelen van Anouk van Baalen op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Commentaar, Energie & klimaat, Klimaatverandering

“Urgenda’s visie voor 2030 zet de discussie op scherp”

Het Urgenda-rapport 'Het kan als je het wilt' zet de discussie op scherp: willen we radicale klimaatverandering en nog wat radicale ellende, of willen we een radicale koerswijziging om een leefbare planeet te houden?
Commentaar

Vergroening landbouw verkoopt knollen voor citroenen

Waardevolle akkernatuur en landschapselementen gaan versneld ten onder in plaats van dat ze gered worden door het nieuwe landbouwbeleid.
Commentaar

Onder druk van de deadline

Voor het klimaat is het al 5 voor 12. We leven onder druk van de deadline, en we moeten snel iets doen. Maar wat?
Commentaar

Een prachtig ongeluk

Als je in staat wilt zijn te zien hoe vreselijk dingen fout gaan, moet je de schoonheid ervan kunnen zien. Want als je überhaupt niet durft te kijken, komen we nergens.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 93

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons