• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Opinie > Commentaar > Mag het licht (altijd) uit?

Mag het licht (altijd) uit?

Wendy Koops | 22 april 2014 |

Eind maart ging de zomertijd in. Tegelijk met Earth Hour, viel me opeens op, maar dat blijkt altijd al zo te zijn geweest. Earth Hour begon in 2007 in Sydney als een simpele, symbolische actie: iedereen dooft een uur lang alle lichten en laat zo zijn betrokkenheid met onze planeet zien. In 2008 sloten allerlei landen zich aan, waaronder Nederland, al probeerde toenmalig minister-president Balkenende dat uit angst voor verstoring van het stroomnet nog tegen te houden.

Inmiddels wordt Earth Hour gesteund door meer dan 150 landen, met onverwachte deelnemers als Iran en Saudi-Arabië. Het succes wordt natuurlijk gedragen door al die gezichtsbepalende gebouwen en monumenten die meewerken. Dat normaliter in volop licht badende gebouwen als het Empire State Building, de Taj Mahal of de Eiffeltoren in één keer helemaal donker worden blijft prachtig om te zien.

eart hour eiifelWie de foto’s van al die wereldmonumenten tijdens Earth Hour naast elkaar legt zal opvallen dat de omgeving van die “landmarks” vaak toch nog vrij licht is. Of dat nu komt door wensballonnen die in de lucht worden gelaten, door enthousiastelingen aangerukte waxinelichtjes en ledlampjes, of het verkeer dat gewoon blijft voortrazen. De organisatie roept bovendien nadrukkelijk op dat de veiligheid niet in het geding mag komen, dus straat- en buitenverlichting blijven aan.

Wat ik me daarom afvraag: waarom gebeurt dit alleen tijdens Earth Hour? De Petronas Twin Towers in Kuala Lumpur gaan het hele jaar door om middernacht op de nachtstand. Als met een jetlag worstelende en dus licht slapende toerist werd ik zelfs wakker van de plotselinge duisternis. Jetlags, maar ook de wisselingen van winter- en zomertijd maken duidelijk hoe groot de invloed van licht op het bioritme van onszelf en andere organismen is. Na de overgang op de zomertijd is er een piek van hartaanvallen en ongelukken en worden er meer aangereden dieren langs de snelwegen gevonden. Lichthinder is iets wat serieus genomen moet worden.

malaysia-earth-hour-xkl104jpg-8fb9827038d79023

Als Earth Hour één ding glashelder maakt, is het wel dat er op een groot deel van de wereld bizar veel onnodig licht wordt gebruikt en dat daar vrij gemakkelijk iets aan is te doen. Zet al die contacten die nu zijn gelegd in om al die prachtig uitgelichte grote gebouwen iedere nacht in duisternis te hullen. Maak van het jaarlijkse Earth Hour een dagelijkse Earth Night. Snoer je meteen de criticasters de mond die mopperen dat Earth Night geen enkele energiebesparing oplevert.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Commentaar Verschenen in: Down to Earth 22 (april 2014)

Wendy Koops

Wendy Koops

Wendy Koops is journalist

  • Volg Wendy Koops op Twitter @KoopsWendy
  • Alle artikelen van Wendy Koops op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Commentaar

Groen WK blijft droom

Het Wereldkampioenschap Voetbal in Brazilië moest groen worden. Het land zou een kantelpunt in het denken over en het omgaan met milieukwesties realiseren waarvan de hele wereld kon leren. Inmiddels nadert het WK zijn ontknoping en lijkt er van de groene droom weinig tot niets werkelijkheid te zijn geworden.
Commentaar, Economie, Politiek

Waarom de milieubeweging zich moet interesseren voor GeenPeil

Uiterst interessant, dat GeenPeil, want hoe vaak zie je zo helder hoe een door de politiek ongewenst democratisch proces met frisse tegenzin wordt ontvangen? Hoofdredacteur Annemarie Opmeer vraagt zich daarom af: waarom volgt de milieubeweging GeenPeil niet vanaf het begin met belangstelling?
Commentaar, Energie

Overheid stimuleert gebruik fossiele energie

Het Internationale Monetaire Fonds IMF schokte de wereld vorige week met rekensommen dat er jaarlijks dik 5000 miljard dollar subsidie naar fossiele brandstoffen gaat. Bij de sommen zijn volgens Jan Paul van Soest en Frans Rooijers veel nuances en disclaimers te plaatsen. Niettemin zijn er lessen aan te ontlenen voor het energiebeleid, het huidige energieakkoord en zijn opvolgers.
Columns, Commentaar

Fossiel Den Haag: Kamp eruit, Samsom er in!

Onverwacht en historisch, zo mag de uitspraak van de rechter wel genoemd worden in de zaak die Urgenda en een aantal burgers tegen de Staat hadden aangespannen. De overheid moet van de Haagse rechtbank de uitstoot van fossiele brandstoffen veel sneller afbouwen dan ze nu doet. Om zo de klimaatopwarming niet uit de hand te […]

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 96

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons