• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Kweeperen voor Naomi

Kweeperen voor Naomi

door Michiel Bussink - 31 oktober 2014

kweeperen-voor-naomiMet mediteren en biologische aardappelen kopen in tasjes van afbreekbaar plastic, gaan we het klimaat niet redden. Zegt Naomi Klein met haar nieuwste boek This Changes Everything. Alleen met een afschaffing van het kapitalisme kunnen we de permanente oorlog tegen het leven op aarde stopzetten. Een sociale revolutie voor kleinschaligheid en zelfbestuur dát is het enige wat helpt, volgens de Canadese schrijvende activiste.

Naomi meid, ik ben het helemaal met je eens. Toch bemerkte ik bij je verhaal een oprispinkje van treurigheid. Waarom? Het kritische duveltje in mij piepte dat het niet gaat gebeuren, die revolutie. In de jaren zeventig en tachtig waren de antikapitalistische sociale bewegingen veel krachtiger en zichtbaarder dan nu, terwijl de wereldeconomie toen nog lang niet zo klimaatonvriendelijk was. Waar is de Occuypy-beweging van een paar jaar geleden gebleven, terwijl er in de financiële wereld niks fundamenteel veranderd is? De oorlogen die net over de randen van Europa gevoerd worden, werken evenmin mee het idee te doen postvatten dat de antikapitalistische omwenteling in de wereld prioriteit heeft.

En dan beleef ik nog een mentaal dilemma met je analyse, Naomi, die – ik kan er niks aan doen – mijn eigen revolutionaire spirit ondergraaft. Een maatschappelijke beweging heeft een hele lange adem nodig, het blik gericht op de einder. Het vervelende van werken aan een langetermijnrevolutie is dat je én voortdurend moet benadrukken dat er nu heel erg veel niet deugt en de betere wereld in de toekomst ligt. Op individueel niveau kun je ongelukkig worden van zo’n levenshouding: om niet als treurige azijnpisser te eindigen, moet je toch als mens nú leven en zien wat er allemaal mooi is en goed gaat.

Dus revolutie, ja graag als het ff kan. Maar ondertussen koop ik toch maar biologische aardappelen in tasjes van afbreekbaar plastic, mediteer en beleef de woordeloze schoonheid van het najaarszonlicht dat de gouden overdaad beschijnt van de wulpse vruchten aan de kweepeerboom.

Kweeperen voor Naomikweepeer2kweeperen-voor-naomi

*½ Citroen
*2 Kweeperen
*Glas rode port
*400 gram vers eekhoorntjesbrood of 40 gram gedroogd
*Boter
*Sjalotje
*Gedroogde tijm
*Peper en zout
Halveer de kweeperen en verwijder met behulp van een appelboor het klokhuis. Leg de kweeën met het snijvlak naar boven in een schaal of gietijzeren pan. Besprenkel eerst met citroensap, dan met wat port, peper en zout. Doe een scheutje water in schaal of pan en zet die afgedekt in een op 180 graden voorverwarmde oven. De kweeperen zijn, afhankelijk van de grootte, in drie kwartier tot een uur gaar.
Veeg vers eekhoorntjesbrood schoon en snijdt in plakjes, week gedroogde een half uur in lauw water en knijp dan uit.
Bak de gesnipperde sjalot in de boter, doe er de eekhoorntjesbrood en tijm bij en bak zo’n tien minuten. Giet er dan een scheut port bij en laat zachtjes inkoken. Schep de paddenstoelen in de gare kweeperen en dien op.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Recept Tag: kapitalisme, klimaat, Naomi Klein Verschenen in: Down to Earth 25 (okt 2014)

Michiel Bussink

Michiel Bussink

Michiel Bussink verbouwt eten, geeft workshops over eten en schrijft over eten. Onder andere in zijn boeken 'Lekker Landschap', 'Ik eet dus ik ben' en 'Smaakboek Achterhoeks fruit.

  • Website van Michiel Bussinkmichielbussink.nl
  • Alle artikelen van Michiel Bussink op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

In actie

Anoek Neele: in actie als klimaattheatermaker 

Theatermaker Anoek Neele gebruikt het podium om klimaatgesprekken op de werkvloer te starten. Humor, herkenning en hoop staan centraal.
Leestips

Boekentips voor een groene zomer

De zon schijnt, en het regent... groene boeken. Deze verhalen zetten Down to Earth aan het denken (en doen!).
Recept

Recept: soepburgers

Hoe maak je soepburgers? Geen echt recept dit keer, maar een richtlijn inclusief tips & tricks. Van Tres Hombres-kok Giulia Baccosi.
Recept

Het dilemma van de naaktzadige pompoen

Vreselijk, vond de AH-manager, biologische pompóenen in het schap. Michiel Bussink snapt de weerzin niet en neemt ons mee langs Kürbiskernöl en Hokaido. Met een recept om kracht uit te putten.

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief