• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Hip-pittige snack van sojabonen

Hip-pittige snack van sojabonen

door Michiel Bussink - 15 december 2012

Uit solidariteit met de Nederlandse veestapel heeft Michiel Bussink zich aan de sojabonen gezet en na wat experimenteren is er – dankzij stevige smaakmakers – toch iets behoorlijk lekkers uitgerold: Hoe cool is dat?!

Hip-pittige snack van sojabonenAls iets hip is, dan hoeft het van mij niet meer. Want dan moet het omdat het mode is en dus wegens vluchtigheid zo wordt ingeruild voor de volgende waan van de dag. Het wordt een ander verhaal als iets mooi, goed, ‘een schoone ontwikkeling’ is en dat blijkt dan ineens hip te zijn. Zaak dus dat het beklijft. Zeven jaar geleden schreef ik een boek over eten uit de natuur. ‘Het is nu hip, maar ik hoop dat het hip blijft’, zei bij het verschijnen de auteur op de tv.

En wat lees ik nu in de voedselpornobladen: ‘Eten uit de natuur is hip’. Hipperdepip. Een chronische trend dus, het hipstadium voorbij. Enfin, weinig mis mee. Een nieuwe sympathieke hip zijn bonen. Witte, bruine, kievits-, aduki-, kidneybonen, erwten, linzen. Terecht veelvuldig aangeprezen als smakelijke plantaardige eiwitbommetjes, als het effe kan van eigen bodem.

Gigantisch veel efficiënter dan die bonen eerst in beesten te proppen om dan die beesten op te eten. De varkens, kippen en koeien krijgen ze vooral in de variëteit ‘sojabonen’, vanwege de naar het schijnt enorme voedingswaarde. Wat ik me nu afvraag: zouden die dieren het ook lekker vinden? Want een sojaboon smaakt naar… niks. Anders dan een nier- of witte boon, erwt of le-puy-linze. Enfin, uit solidariteit met de Nederlandse veestapel heb ik me aan de sojabonen gezet en na wat experimenteren is er – dankzij stevige smaakmakers – toch iets behoorlijk lekkers uitgerold: Hoe cool is dat?!

Hip-pittige snack van sojabonen

Ingrediënten

  • 125 gram gedroogde sojabonen
  • rode peper
  • sjalotje
  • 1 teen knoflook
  • 1 halve citroen
  • 1 eetlepel tahin (sesampasta)
  • 1 ½ deciliter olijfolie
  • ketjap manis
  • stukje gemberwortel
  • theelepel komijnzaadjes
  • peper en zout

Week de sojabonen een nacht in ruim water. Kook ze zo’n drie uur, in een pan met eveneens ruim water. Schep af en toe het schuim er af. Giet de gare sojabonen af. Ontdoe de rode peper van zijn pitjes en snijd in flinterdunne stukjes. Snipper sjalotje en knoflook. Klop een sausje van het citroensap, de tahin, olijfolie, ketjap, geraspte gemberwortel, gemalen komijn en peper en zout. Roer het sausje met de rode peper, ui en knoflook door de sojabonen en laat minstens een uur intrekken. Eet de sojabonen bijvoorbeeld als lunchgerecht op geroosterd brood: doe een schep bonen op de toast en druk met een vork de bonen lichtjes aan.

Michiel Bussink schrijft over eten en drinken, voedsel, land- en tuinbouw, natuur en landschap, cultuurhistorie, levensbeschouwing en zingeving. Vind hem op www.michielbussink.nl 

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Recept Verschenen in: Down to Earth 14 (dec 2012)

Michiel Bussink

Michiel Bussink

Michiel Bussink verbouwt eten, geeft workshops over eten en schrijft over eten. Onder andere in zijn boeken 'Lekker Landschap', 'Ik eet dus ik ben' en 'Smaakboek Achterhoeks fruit.

  • Website van Michiel Bussinkmichielbussink.nl
  • Alle artikelen van Michiel Bussink op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Recept

Vegan ganache

Ingrediënten Bereiding
Recept

Troost

Even afgezien van de fascistoïde trekjes, valt het best mee met deze regering, toch? Rutte is altijd zo vrolijk, en verder is er niks veranderd, toch? De vuilnis wordt gewoon opgehaald, Wie is de Mol? wordt goed bekeken, de Elfstedentocht gaat niet door.
Recept

Minder ongemakkelijke leghaantjes

Eet je wel eens een ei? Nu wil het geval dat de natuur uit die eieren, behalve de gewenste hennetjes, ook ongeveer evenveel haantjes aflevert. Onze industriële veehouderij blieft die broertjes van de legmeisjes niet omdat ze ‘niet goed bevleesd’ zouden zijn. Nu is er dan toch een oplossing.
Beter boeren, Recept

Stoofpot van Hermiens buurmeisje

Het dorp van Michiel Bussink haalde het nieuws dankzij een ontsnapte koe. "Mooi wel, zo’n eigenwijze koe die aan de slager ontsnapt en wekenlang rondzwerft", vindt hij. Toch was Hermien anders een van de diervriendelijkste stukjes vlees van Nederland geweest. Michiel wijdt zijn scherpe pen aan het debat over of vlees eten wel of niet binnen een duurzame toekomst van de landbouw past. Wat vind jij? Reageer onderaan het artikel.

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief