• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Opinie > Commentaar > Later als ik groot ben

Later als ik groot ben

A. Opmeer | 4 maart 2019 |

Annemarie Opmeer haalt herinneringen op aan een favoriete klimboom. Met gemengde gevoelens van nostalgie en schaamte. Maar waarom eigenlijk?

laterIk kan me nog herinneren hoe oneerlijk ik het vond toen mijn favoriete boom naast ons huis rigoureus gesnoeid werd. Ik was een jaar of zeven. Als ik me rot voelde, ontvluchtte ik het huis en klom ik langs takken die met me meegegroeid waren, tot hoog bovenin. Wuivend in de wind voelde ik me weer thuis in de wereld. Maar bewoners van de huizen die er later naast gebouwd waren, hadden geklaagd. Dus kwam de gemeente langs met kettingzagen. Klimmen was daarna onmogelijk. Ik was woedend. Maar wie luistert er nu naar een kind? Wacht maar, dacht ik, tot later, als ik groot ben.

Maar nu ben je zelf volwassen en klinkt het allemaal een beetje stom

Iedereen heeft wel zo’n verhaal. Maar nu ben je zelf volwassen en klinkt het allemaal een beetje stom. Wie hecht zich nu aan een klimboom, een fossielenstrandje, of dat ene beekje vol waterdieren? Je weet toch, dat dat soort dingen moeten wijken als het erop aankomt? Maar het is juist helemaal niet stom. Het raakt me hoezeer mensen die hun leefomgeving verdedigen soms worden behandeld alsof ze het niet helemaal snappen, alsof ze kinderen zijn. Een rivier rechten geven en voogden aanstellen, is dat niet nogal… antimodern? Maar wat nu als die mensen juist heel goed weten wat ze verliezen? “Je ziet niet meer in welke provincie je bent, want al die ruilverkavelingsboerderijen zien er hetzelfde uit”, vat Jaap Dirkmaat het effect samen van de grootste herinrichting van ons platteland.

Graaf even in je eigen herinneringen, aan dat ene beekje of die ene boom die alles betekende? Denk je eraan terug met een mengsel van nostalgie en schaamte? Waarom eigenlijk? “Kinderen hebben een intense intrinsieke relatie met de wereld”, zegt Paul Kingsnorth in de Tegenlichtdocumentaire De Aarde draait door. “Het proces van volwassen worden is dat we onszelf leren dat dat allemaal niet echt is, zodat we in de maatschappij kunnen functioneren.” De maatschappij waarin alles een ‘hulpbron’ is geworden die we ‘duurzaam’ moeten beheren. En waarbij we geen tijd hebben voor ‘hippie-onzin’ als je verbondenheid met het land.

Even verbaasde het me dat het nu kinderen zijn die massaal demonstreren voor het klimaat. Maar natuurlijk zijn het kinderen. Maak jij je als volwassene nog boos? Voel jij het verlies nog? Of heb je dat af moeten leren? Heb jij net als ik ooit gedacht: wacht maar tot later, als ik groot ben? Dat later is nu. Misschien zie ik je dan straks, op de Klimaatmars op 10 maart.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Commentaar Verschenen in: Down to Earth 51 maart 2019

Gerelateerde berichten

Commentaar, Klimaatverandering, Politiek, Water

“Wij zijn de walrussen”

Hoe zou het zijn als we als mensen met z'n allen leefden op het ijs? Afgelopen zomer zijn er dan duizenden mensen verdronken omdat het ijs onder hun huis onverwacht toch smolt.
Commentaar

Groen WK blijft droom

Het Wereldkampioenschap Voetbal in Brazilië moest groen worden. Het land zou een kantelpunt in het denken over en het omgaan met milieukwesties realiseren waarvan de hele wereld kon leren. Inmiddels nadert het WK zijn ontknoping en lijkt er van de groene droom weinig tot niets werkelijkheid te zijn geworden.
Commentaar

Ons dagelijks ijs

Eindelijk, het is zomer. Hét moment om een campagne te starten voor een sojavrij ijsje. Een sojavrije Magnum nog wel, het paradepaartje van voedselgigant Unilever.
Commentaar

Alles kan op

Er waren deze zomer blijkbaar mensen die zich zorgen maakten dat het mooie weer kon 'opraken', en ze hun tent in de regen moesten opzetten. Maar is het echt zo gek dat mensen dat dachten? Alles wat ooit oneindig leek, blijkt tegenwoordig eindig.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 95

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons