Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Opinie > Onder Vuur > Zembla v.s. Levensmiddelenindustrie

Zembla v.s. Levensmiddelenindustrie

Merel van Goor den Held | 17 juni 2015 |

Veel producten die we dagelijks gebruiken bevatten hormoonverstorende stoffen, waaronder Bisfenol A (BPA). Dit is vooral voor kwetsbare groepen zoals zwangere vrouwen en baby’s gevaarlijk, zeggen toxicologen in de uitzending Hormoonverstoorders van Zembla. In Denemarken worden zwangere vrouwen ervoor gewaarschuwd, Frankrijk heeft onlangs het gebruik van BPA verboden. Wat vindt de levensmiddelenindustrie van de uitzending? We vroegen Philip den Ouden, directeur van de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI), om een reactie.

Zembla Hormoonverstoord2ersd-888b-15323b2f66eb

“Zembla besteedde aandacht aan BPA, dat onder andere aan de binnenkant van blikjes als beschermlaag gebruikt wordt. BPA is veilig als toepassing in verpakkingsmateriaal. De Europese Autoriteit voor Voedselveiligheid (EFSA) concludeerde begin dit jaar nog dat blootstelling aan BPA via verpakkingen geen gezondheidsrisico met zich meebrengt voor consumenten. FNLI zag daarom geen rol voor de levensmiddelenindustrie weggelegd in een uitzending met hormoonverstorende stoffen als thema. Wel hebben we schriftelijk vragen van Zembla beantwoord.” Ook zette FNLI een verklaring op zijn website, en tweette onderstaande reactie op de uitzending.

Tweet FNLI HormoonverstorendeVolgens Zembla was EFSA tot een heel andere conclusie gekomen wanneer ze de nu ontbrekende 91 relevante studies in het onderzoek had meegenomen.
“EFSA hanteert een systeem waaraan alle wetenschappelijke studies worden getoetst voor ze in hun eigen onderzoeken worden meegenomen. In de toetsing wordt bijvoorbeeld nagegaan of de proefopzet wel goed is. De 91 studies waar Zembla naar verwijst hebben deze toetsing kennelijk niet doorstaan.”

Maar waarom heeft Frankrijk het gebruik van BPA dan net verboden?
“Dat is een politieke aangelegenheid, want het verbod kent geen wetenschappelijke onderbouwing. Wij volgen de Europese regels. Dit verbod is daarmee in strijd en we hebben daarom de Nederlandse overheid opgeroepen om samen met de Europese Commissie de Franse overheid tot de orde te roepen en het verbod per direct te schrappen.”

Een dag na de uitzending nam de Tweede Kamer een motie aan om hormoonverstorende stoffen zo snel mogelijk van de markt te halen, hoe is dat voor FNLI?
“Dit gaat over hormoonverstorende stoffen, niet over BPA, de veiligheid daarvan bij de huidige blootstelling is immers vastgesteld.”

Zembla hormoonverstoorder

Wat als het uiteindelijk wél schadelijk blijkt te zijn?
“We gaan uit van de algemeen aanvaarde wetenschap. Die wijst uit dat de totale blootstelling aan BPA onder de vastgestelde veiligheidsgrens blijft.”

En gewoon weer ouderwets wecken?
“Op de ouderwetse manier wecken is niet ideaal omdat er door langdurige verhitting voedingsstoffen bij verloren gaan. Daarbij zit BPA in meer toepassingen dan alleen blik, bijvoorbeeld ook in deksels, kassabonnetjes of cosmetica. Er is geen universeel alternatief dat de verschillende soorten materialen waarin BPA wordt toegepast kan vervangen.”

https://youtu.be/k-is3UIqbBo

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Onder Vuur Tags: plastic, giftige stoffen

Merel van Goor den Held

Merel van Goor den Held

  • Alle artikelen van Merel van Goor den Held op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Plastic

De rivier puilt uit – van plastic

Onze rivieren zijn vervuild met plastic. Gelukkig zijn er mensen die de rommel opruimen en monitoren, “want zonder data komt er geen beleid”.
Plastic

Op reis met een plastic bakje

Wietske vraagt zich af of plastic scheiden wel zin heeft, nadat ze van haar buurvrouw heeft gehoord dat er toch niets mee gebeurt. We gaan op onderzoek uit en volgen de reis van het plastic bakje van Wietske.
Onder Vuur

Onder Vuur: Even Geen Vlees vs. FrieslandCampina

Zuivelbedrijf Campina moet investeren in plantaardige alternatieven, stellen actiegroepen. Wat vindt Campina daar zelf van?
Onder Vuur

Onder Vuur: De Volkskrant vs. Staatsbosbeheer

Staatsbosbeheer legt uit waarom zij af en toe het omstreden middel RoundUp gebruiken.
Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”
  • Loek Beukman op Kaas zonder koe
  • Ad op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”

Lees ons papieren magazine

Lees — Down to Earth 56

Contact

Redactieadres:
Nieuwe Looiersstraat 31
1017 VA Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Auteurs
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons