Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Energie & klimaat > Klimaatverandering > Trouwen als het water stijgt

Trouwen als het water stijgt

Carolien Ceton en Michael Rhebergen | 17 september 2018 | Reageer

Bangladesh voelt elke dag de gevolgen van klimaatverandering. De armoede die dit veroorzaakt, speelt een onverwachte rol in het uithuwelijken van kinderen.

Kazal Begum met haar echtgenoot in het opvangkamp voor klimaatvluchtelingen. Een religieuze leider heeft geholpen het huwelijk te voltrekken. Met de officiële registratie wachten ze totdat ze de wettelijke leeftijd hebben bereikt.

Kazal Begum woont in een opvangkamp voor klimaatvluchtelingen in het zuiden van Bangladesh. Ze is getrouwd. Nadat haar familie hun land verloor aan riviererosie, verhuisde Kazal naar het kamp. Niet veel later werd zij uitgehuwelijkt aan Mohammad Koisar. Kazal is veertien jaar oud, haar man Mohammad is twintig.

Bangladesh is een van de landen met het hoogste aantal kindhuwelijken ter wereld. Tweederde van de meisjes trouwt er voor de leeftijd van achttien jaar. Daarvan is eenderde jonger dan vijftien, volgens VN-kinderrechtenorganisatie Unicef. Armoede is, naast patriarchale normen, nog altijd een van de belangrijkste redenen om een meisje uit te huwelijken. Een dochter die trouwt, betekent één mond minder aan tafel om te voeden. En het is ook nog eens goedkoper om een meisje jong te laten trouwen. De bruidsschat die haar ouders moeten betalen aan de familie van de bruidegom, wordt hoger als het meisje ouder is – of bijvoorbeeld een opleiding heeft gehad. En van de armoede die hieraan ten grondslag ligt, is klimaatverandering een steeds grotere oorzaak.

Fotograaf Michael Rhebergen reisde door het zuiden van Bangladesh. Hij nam er een pont over de rivier Paira en verbleef een aantal dagen op het eiland Char, waar hij in het dorp Mujib Nagar een kindhuwelijk bijwoonde. Ook op Char is erosie een in het oog springend probleem.

Mensen staan op de weg naar de pont. Een paar weken eerder verdween zo’n 50 meter van die weg in de rivier.

Bangladesh, close to he Bay of Bengal. Sea level rising is threath many farmers face here, experiencing frequent floodings.

Extreem weer

Natuurrampen zijn één van de belangrijkste oorzaken van armoede in Bangladesh, een land dat geteisterd wordt door overstromingen, riviererosie en cyclonen. Oogsten mislukken door overstromingen of aanhoudende droogte, mensen verliezen hun land – en hun huis – door erosie, of raken hun vee en andere middelen van bestaan kwijt door een cycloon. Extreme weersomstandigheden verhogen de economische druk die mensen doet besluiten hun dochters uit te huwelijken, zegt rampenspecialist Syed Abul Farah. Zo draagt extreem weer bij aan het aantal kindhuwelijken. En extreme weersomstandigheden komen, onder invloed van klimaatverandering, steeds vaker voor. Het lijkt erop dat klimaatverandering bestaande oorzaken van kindhuwelijken verergert.

Vooral bij riviererosie is het verband met kindhuwelijken sterk

Maar er is meer. Heather Barr, onderzoeker van Human Rights Watch, vond ook een direct verband tussen kindhuwelijken en natuurrampen – en daarmee klimaatverandering. Barr deed onderzoek naar kindhuwelijken in vijf verschillende regio’s van Bangladesh. Ze vroeg mensen naar hun ervaring met overstromingen, droogtes, cyclonen en erosie, en of die ervaring van invloed was geweest op hun besluit een dochter uit te uithuwelijken. Vooral bij riviererosie bleek het verband sterk.

Voorspelbaar

“Overstromingen zijn een terugkerend, voorspelbaar fenomeen”, vertelt Barr. “Mensen verliezen eens in de twee jaar een oogst, en dan beginnen ze weer opnieuw. Met minder eten en minder geld, maar ze overleven het wel. Een cycloon is veel verwoestender, maar die zie je niet van tevoren aankomen.” Riviererosie is een geval apart: het is catastrofaal én voorspelbaar. “Mensen zien de oever twee meter per jaar richting hun huis verschuiven. Vorig jaar verloren de buren hun huis en hun land. Ze weten dat het over een jaar of vier, vijf hun beurt is. Gedurende die paar jaar hebben ze de kans om hun dochters uit te huwelijken, voordat de ramp toeslaat en ze geen eten meer voor haar hebben. Maar wel eerder dan ze van plan waren.”

Mensen zien de oever twee meter per jaar verschuiven. Gedurende die tijd hebben ze de kans om hun dochters uit te huwelijken

 

Zoals Soniya die, vijftien jaar oud, in Mujib Nagar de Gaye Holud ondergaat: een reinigingsceremonie die voorafgaat aan het huwelijk. Haar haren en huid worden bedekt met geelwortel, haar handen worden ingesmeerd met henna.

Bovendien veroorzaken de rampen die bij klimaatverandering horen een trek naar de stad. Daar is onderwijs duurder en de eer van meisjes – en dus van de familie – wordt er sneller bedreigd. Nog meer redenen om een huwelijk liever wat eerder te organiseren.

Zolang meisjes nog niet getrouwd zijn gaan ze in Mujib Nagar naar school. Van deze klas zal ongeveer 90 procent, net als Soniya, binnen vier jaar getrouwd zijn – zo vertelt een dorpsbewoner.

Een stap terug

Kindhuwelijken zijn verboden in Bangladesh. Om te kunnen trouwen moet een meisje 18 zijn, een jongen 21. Toch zijn dit soort huwelijken van oudsher aan de orde van de dag.

 

De illegale huwelijken worden soms in het geheim voltrokken, door lokale religieuze leiders. De officiële registratie vindt dan (veel) later plaats, als beide echtgenoten de wettelijke leeftijd hebben bereikt. In andere gevallen is er wel een bruiloft, inclusief alle ceremonieën die daarbij horen – maar dan wel met vervalste papieren.

Burgemeesters, voorzitters en andere lokale overheden zorgen voor geboorteaktes die ‘bewijzen’ dat de jongeren meerderjarig zijn. Tegen een vergoeding, waarmee ze hun schamele maandsalaris aanvullen. Een wetswijziging vorig jaar maakte dat omkoping een stuk makkelijker wordt. Een huwelijk op jongere leeftijd is nu toegestaan als er sprake is van ‘bijzondere omstandigheden’. Wat daaronder wordt verstaan, is in de nieuwe wettekst niet nader gespecificeerd.

De terugweg per pont naar Sripur, Barisal, voert langs een ingestorte school. Alweer een gevolg van riviererosie.

De veertienjarige Kazal in het opvangcentrum gaat niet meer naar school. Zij verzorgt nu de zieke moeder van haar man. En terwijl de mogelijkheden om juridisch weerstand te bieden tegen kindhuwelijken worden beperkt, neemt de druk om meisjes jong uit te huwelijken alleen maar toe.

Lees meer over de invloed van klimaatverandering in Bangladesh: Groenten voor het zoute front in Bangladesh.

 

 

 

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Klimaatverandering Tags: klimaatverandering, Bangladesh Verschenen in: — Down to Earth 48 (augustus 2018)

Carolien Ceton

Carolien Ceton

Redactie

  • Alle artikelen van Carolien Ceton op Down To Earth Magazine
Michael Rhebergen

Michael Rhebergen

  • Website van Michael Rhebergenmichaelrhebergen.com
  • Alle artikelen van Michael Rhebergen op Down To Earth Magazine

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Gerelateerde berichten

Recensie, Thomas van Slobbe

Magisch tragisch

Diewke van den Heuvel maakte een fotoboek over het smelten van de Zwitserse Aletschgletsjer. Aangrijpend, vindt Thomas van Slobbe.
Uitgesproken

“Klimaatverandering aanpakken kan alleen met humor”

Hoe maak je een theaterstuk over de klimaatcrisis leuk? Met seks en humor, bewijst acteur Sieger Sloot met SeksKlimaat.
Klimaatverandering

Hoe word je klimaatjournalist?

Vers van de School voor Journalistiek, en je wilt je toeleggen op het klimaat. Waar moet je beginnen? Tips van vier journalisten die het klappen van de zweep al kennen.
Artikel, Klimaatverandering

Verzekeraars zien de bui al hangen

De steeds vaker voorkomende extreme weersomstandigheden kosten verzekeringsmaatschappijen een flinke duit. Daarom proberen ze via de Klimaat Impact Monitor de financiële schade van extreem weer duidelijk te krijgen.
Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”
  • Loek Beukman op Kaas zonder koe
  • Ad op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”

Lees ons papieren magazine

Lees — Down to Earth 56

Contact

Redactieadres:
Nieuwe Looiersstraat 31
1017 VA Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Auteurs
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons