• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > In actie voor Bonaire: Kjelld Kroon

In actie voor Bonaire: Kjelld Kroon

door Anne Havelaar en Robert Elsing - 18 december 2025

Kjelld Kroon zit aan een bureau, voor een landkaart van Bonaire

Als een van de acht eisers in de klimaatzaak tegen de Nederlandse staat zet Kjelld zich in voor de bescherming van Bonaire.

“Ik leef met één voet hier en één voet op Bonaire, juist daardoor merk ik de verschillen. Zoals ik in mijn Klimaatmars-speech zei: soms lijkt het wel alsof onze pijn te ver weg is voor Nederland, te warm, te bruin, te buitenlands om echt te voelen. Alsof de klimaatcrisis pas urgent is wanneer hij hier in Nederland gebeurt. Maar voor de eilandbewoners is het dagelijkse realiteit. Ze zien plekken verdwijnen die onderdeel zijn van de geschiedenis, zoals de slavenhutjes. Vroeger lagen die ver van de zee, nu sta je in het water als je twee stappen naar buiten zet.

Klimaatverandering raakt ook de bestaanszekerheid van mensen. Vissers vangen minder vis omdat de koraalriffen verdwijnen. Boeren zien hun oogsten mislukken door hitte en droogte. Daarmee verdwijnt inkomen én voedselzekerheid. Ook extreem weer zorgt voor overlast. Door stortbuien stroomt het water de huizen binnen. Er is geen basale afwatering, en ook geen adaptatieplan.” 

Tussen wal en schip 

“Dat voelt superonrechtvaardig, want wij hebben nauwelijks bijgedragen aan de opwarming van de aarde. De rijke landen die deze crisis hebben veroorzaakt, zouden de eerste moeten zijn om ons te helpen. Maar dat doen ze niet. Bovendien vallen wij tussen wal en schip. Bonaire krijgt geen toegang tot internationale ontwikkelings- en klimaatfondsen, omdat het geen zelfstandig land is, en het krijgt óók geen geld uit het Nederlandse Deltaprogramma.” 

Mangrovebossen

“Nederland heeft middelen, instituten en kennis. Dat moet het delen met Bonaire, zodat we samen realistische plannen kunnen maken. Geen betonnen dijken die onze natuur kapotmaken, maar wel nature-based solutions, zoals het aanleggen van mangrovebossen om de golfslag te dempen. Alleen waar het echt niet anders kan, zijn technologische maatregelen nodig. Zoals bij de slavenhutjes, daar kan alleen een stevige muur het zeewater nog tegenhouden. Ik put hoop uit de jonge generatie: zij voelen de crisis en spreken zich uit. Maar echte vooruitgang ontstaat pas als jongeren van het eiland zélf de posities kunnen innemen waar nu Europese Nederlanders nog beslissen over onze toekomst.”

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: In actie Tag: Bonaire, Kjelld Kroon, Klimaatrechtvaardigheid, kolonialisme, Rechtszaken tegen de staat Verschenen in: Down to Earth 92

Anne Havelaar

Anne Havelaar

Schrijver

Anne Havelaar is freelance journalist en tekstschrijver.

  • Volg Anne Havelaar op LinkedIn
  • Alle artikelen van Anne Havelaar op Down To Earth Magazine
Robert Elsing

Robert Elsing

Mensenmens en fotograaf Robert Elsing maak authentiek en levenslustig beeld. Dichtbij en herkenbaar. De magie van het moment vangend en de kleur van het leven versterkend.

  • Volg Robert Elsing op LinkedIn
  • robert@robertelsing.nl
  • Website van Robert Elsingrobertelsing.nl
  • Alle artikelen van Robert Elsing op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Klimaatrechtvaardigheid

“Mensen doen alles om olie- en gasvelden te stoppen”

Boliviaanse activisten wisten gasprojecten in een beschermd natuurgebied te blokkeren en kregen internationale erkenning. Toch stopt Milieudefensie met de samenwerking.
Interview

Joyeeta Gupta maakt een compromisloos verhaal voor een andere toekomst

Hoogleraar Joyeeta Gupta hoopt dat we over een paar jaar verlangen naar een systeem van opbouw in plaats van afbraak. Als het zover is, moet er een goed plan klaarliggen. Daarom werkt ze aan een wereldwijde grondwet.
In actie

Stikstofstrijders: Isabel Willemsen

Isabel Willemsen houdt de Rabobank namens Greenpeace verantwoordelijk voor een deel van de schade van het stikstofoverschot en eist dat die wordt vergoed.
In actie

Bloemen zonder gif: Denise Collignon

Er is van alles mis in de bloemensector, maar het kan ook heel anders, laat Denise Collignon zien. Zij zorgt het hele jaar door voor een bijzonder boeket met verrassende materialen.

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Nieuwsbrief
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS