Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Energie & klimaat > Gas > Onder Vuur: GasTerra v.s. GroenFront

Onder Vuur: GasTerra v.s. GroenFront

A. Opmeer | 20 februari 2015 |

Eind januari ketenden actievoerders van GroenFront zich vast in het kantoor van GasTerra om te demonstreren tegen de gaswinning in Groningen. GasTerra verkoopt het aardgas dat de NAM oppompt. De actiegroep wil af van fossiele brandstoffen en aandacht voor de Groningse aardbevingen door gaswinning. Wat vindt GasTerra hiervan? We belden met woordvoerder Anton Buijs.

100_jaar_gas_Bloemstraat_Groningen1

Hoe was het om onderwerp te zijn van deze actie?
“We hadden dit niet eerder meegemaakt. Onze mensen hebben zo goed en kwaad als het ging doorgewerkt. De actievoerders vroegen vooral aandacht voor de noodzaak van een fossielvrije energievoorziening. Daar hebben we trouwens op zich geen meningsverschil over.”
Waarover wel?
“Wij hebben een ander idee over de snelheid waarmee dat kan. Klimaatverandering en voorzieningszekerheid zijn beide belangrijk. Je kunt niet mensen in de kou laten zitten en je economie laten instorten. Emissies steeds verder in een verantwoord tempo terugbrengen is de hoofdzaak. Op korte termijn moet je dan juist kolen vervangen door gas. Enorme winst valt ook te halen in energy efficiency van gebouwen en voor mobiliteit. In de toekomst moeten we ook meer groen gas gebruiken; dat verhandelen wij ook.”

Tegen aardbevingen maakt minder gaswinning wel direct uit. De minister wil die terugbrengen van 42,5 naar 39,4 miljard kubieke meter, GroenFront pleit voor 30 miljard. Kan dat?
“Ruim een jaar geleden hebben we meegewerkt aan onderzoeksrapporten daarover. Conclusie: de productie kan worden verlaagd tot ongeveer 30 miljard m3 per jaar, mits het gasveld flexibel kan worden ingezet om ook in een koude winter voldoende te produceren. Met de beperking van winning in Loppersum en Hoogezand-Sappemeer is die flexibiliteit afgenomen; dat vereist dus nieuwe berekeningen.”

Wat gebeurt er als je niet aan commerciële verplichtingen kunt voldoen?
“Dat is geen optie. Het is terecht dat veiligheid voorop staat, maar linksom of rechtsom moet de kachel blijven branden. 95 procent van de Nederlandse huishoudens gebruikt gas, dus dan zou het van elders moeten komen. Dat is niet zo simpel als het lijkt, want Gronings gas heeft een bijzondere kwaliteit en kan niet zomaar door ander gas worden vervangen.”

Kunnen jullie zelf besluiten minder af te nemen?
“Nee, het is aan de politiek om hierover besluiten te nemen. Wij nemen onze maatschappelijke verantwoordelijkheid door projecten op het gebied van energietransitie en –educatie te steunen. We zitten verder geregeld met allerlei mensen, ook van ngo’s, om tafel om te zoeken naar oplossingen voor het energievraagstuk.”

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Gas, Onder Vuur Dossier: Gas in Groningen Verschenen in: Down to Earth 27 (feb 2015)

A. Opmeer

A. Opmeer

Schrijver

Oud-hoofdredacteur van Down to Earth.

  • Volg A. Opmeer op Twitter @OpmeerD2E
  • annemarie.opmeer@downtoearthmagazine.nl
  • Alle artikelen van A. Opmeer op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Onder Vuur

Onder Vuur: Even Geen Vlees vs. FrieslandCampina

Zuivelbedrijf Campina moet investeren in plantaardige alternatieven, stellen actiegroepen. Wat vindt Campina daar zelf van?
Onder Vuur

Onder Vuur: De Volkskrant vs. Staatsbosbeheer

Staatsbosbeheer legt uit waarom zij af en toe het omstreden middel RoundUp gebruiken.
Onder Vuur, Opinie

Onder Vuur: Reclame Code Commissie vs. Kwalitaria

Kwalitaria claimt op weg te zijn naar 100% duurzaamheid en zegt 'waar mogelijk' vlees met een Beter Leven-keurmerk te gebruiken. De Reclame Code Commissie vindt dit misleidend. In gesprek met marketingdirecteur Martijn Boone.
Onder Vuur

Onder Vuur: Greenpeace vs. Unilever

Voor Onder Vuur spreken we mensen of organisaties die kritiek hebben ontvangen op hun groene gehalte. Wat is de andere kant van het verhaal? Deze keer: volgens Greenpeace is Unilever een van de grootste vervuilers als het om wegwerpplastic gaat. Wij spreken Robbert de Vreede, Vice President foods & digital transformation bij Unilever.
Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”
  • Loek Beukman op Kaas zonder koe
  • Ad op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”

Lees ons papieren magazine

Lees — Down to Earth 56

Contact

Redactieadres:
Nieuwe Looiersstraat 31
1017 VA Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Auteurs
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons