• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Opinie > Commentaar > De mens achter het milieu

De mens achter het milieu

A. Opmeer | 18 mei 2015 |

Wat is er mis met plekken waar wild leven enkel en alleen voor zichzelf bestaat? Moet milieu altijd over mensen gaan? 

Moms Clean Air Force/Flickr noncommercial

Moms Clean Air Force/Flickr noncommercial

Ik ben misschien een harteloos persoon, maar ik ben het altijd terdege oneens geweest met de opvatting: ‘milieu gaat over mensen’. Natuurlijk snap ik wel waar ‘ie vandaan komt. Het is een tegenargument voor de aloude anti-milieubeweging-stroman dat het milieu redden ten kóste gaat van mensen. Joh!? Weet je wát pas ten koste gaat van mensen? Milieuvervuiling.

Beetje narcistisch vind ik het echter wel om dan mensen maar centraal te zetten in je groene campagnes. Waarom moet het feit dat bos x bestaat of diersoort y exemplaren heeft, op een of andere manier goed zijn voor het levensonderhoud van lokale bevolkingsgroep z (of, ook een goede, ‘voor de wereldbevolking’)? Wat is er mis met plekken waar wild leven enkel en alleen voor zichzelf bestaat?! En hoe verkoop je vervolgens een maatregel die wel goed is voor de Aarde, maar niet voor lokale bevolkingsgroep z? (Of pleit je daar dan maar niet voor? Draagvlak boven alles? Pick your battles!)

Beetje narcistisch vind ik het echter wel om dan mensen maar centraal te zetten in je groene campagnes.

Toch denk ik er nu met meer nuance over. Dat komt door het omgekeerde, omdat mensen over milieu gaan. Maakt technologie meer kapot dan je lief is? Of is het je vriend? Het is een eeuwenoude discussie in de milieubeweging, die in ons coverartikel over drones netjes terzijde wordt geschoven. “Het gaat om de mens achter de drone”, zegt Laurens de Groot er namelijk over. In het artikel over de nieuwe Omgevingswet vind je precies hetzelfde. Waarvan gaat het groene gehalte van de uitvoering afhangen? Van de beslissingen die raadsleden in provincie of gemeente nemen – de mensen die ‘m gaan uitvoeren dus. En natuurlijk gaat het ook over de mens achter ons geld, zo betoogt Martijn Jeroen van de Linden. Want het maakt een heleboel uit voor de Aarde wie er wel geld maakt en wie niet, wie het financiële systeem beheerst of niet. En zo kom je uit op het privilegevraagstuk. Als mensen over milieu gaan, wélke mensen gaan er dan over? In Uruguay zijn het voornamelijk mannen, zegt Karin Nansen van Friends of the Earth Uruguay ons, en dat is niet eerlijk, maar ook, jawel, niet goed voor het milieu.

Als we toch eens zowel konden inzien hoezeer het gewoon mensen zijn die uitmaken wat er met onze Aarde gebeurt, en hoezeer het zou helpen als we onszelf als mensen daarbij niet het belangrijkste zouden vinden…

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Commentaar Tags: Klimaatrechtvaardigheid, technologie, mensenrechten

A. Opmeer

A. Opmeer

Schrijver

Oud-hoofdredacteur van Down to Earth.

  • Volg A. Opmeer op Twitter @OpmeerD2E
  • annemarie.opmeer@downtoearthmagazine.nl
  • Alle artikelen van A. Opmeer op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Mounir Samuel

De verborgen prijs van groen

Mounir Samuel bezoekt Rio de Janeiro en ontdekt wie de prijs betalen voor onze groene dromen, van 1861 tot nu.
Interview, Klimaatrechtvaardigheid

Joyeeta Gupta maakt een compromisloos verhaal voor een andere toekomst

Hoogleraar Joyeeta Gupta hoopt dat we over een paar jaar verlangen naar een systeem van opbouw in plaats van afbraak. Als het zover is, moet er een goed plan klaarliggen. Daarom werkt ze aan een wereldwijde grondwet.
Commentaar

Finish

Milieu, voor mij is het zo’n 32 jaar oud. Toch vraag ik me af wat dat is, dat sommige mensen onder ons in staat stelt om om te gaan met een finish die maar blijft wijken. En wat het is, dat anderen doet afhaken, opbranden, uitblussen. Of de kop in het zand steken.
Commentaar

Activisten uit noodzaak

Overheden kiezen maar al te vaak de kant van milieuvernietigers, de grote internationale bedrijven die op zoek naar winst de leefomgeving van mensen plunderen. Milieubeschermers zijn daarbij vooral lastig.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 96

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons