Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Energie & klimaat > Klimaatverandering > Weerbaar tegen water

Weerbaar tegen water

Sanne Derks | 30 maart 2020 | Reageer

In miljoenenstad Guayaquil lopen de bewoners van arme wijken het meeste risico bij natuurrampen. De gemeente traint burgerbrigades die in geval van nood weten hoe te handelen. Met als positief bij-effect: meer zelfvertrouwen en een stem in de besluitvorming.

Weerbaar tegen water

Guayaquil is met 3 miljoen inwoners de grootste stad van Ecuador. Het is een van de meest kwetsbare steden ter wereld voor de gevolgen van klimaatverandering. De zeespiegel stijgt en door het kortere regenseizoen worden de buien heviger, waardoor de kans op overstromingen toeneemt. Daarnaast ligt de stad op de Pacifische Ring van Vuur: een gebied rondom de Grote Oceaan waar regelmatig aardbevingen en vulkaanuitbarstingen plaatsvinden.

Toch blijft de stad nieuwe inwoners aantrekken. En dat leidt tot een levendige illegale handel in land. Criminelen bezetten land dat niet van hen is en verkopen het aan de nieuwkomers. Hierdoor zijn enorme ‘informele’ wijken ontstaan, die continu groeien en veranderen. Naar schatting leeft 60 procent van de inwoners van Guayaquil in dergelijke informele wijken. Het leven speelt zich er af buiten het zicht van de overheid. Er zijn geen straatnamen of huisnummers, bewoners staan niet geregistreerd. Vaak voeren zij een jarenlange strijd om legalisatie van hun land en woning, zodat zij aanspraak kunnen maken op basale voorzieningen als elektriciteit, waterleidingen en wegen.

In 2008 had Ecuador een wereldprimeur in het milieurecht. Als eerste land ter wereld nam het de rechten van de natuur op in de grondwet. Volgens de Ecuadoriaanse grondwet dienen zowel de natuur als de mensen beschermd te worden tegen rampen. In iedere gemeente werd een afdeling risicomanagement opgetuigd om dit ideaal te verwezenlijken.

Zo ook in Guayaquil, waar de afdeling zich speciaal richt op de bewoners van de informele wijken. Want zij lopen het meeste risico, in hun zonder vergunning gebouwde huizen, op de heuvels rondom het stadscentrum. Bij hevige regenval sleuren modderstromen de huisjes – vaak van hout en palmbladeren – zo mee de berg af. De afdeling risicomanagement leert de bewoners allereerst hoe ze zich in brigades kunnen organiseren en contact met elkaar en de gemeente kunnen onderhouden. Daarna worden ze getraind in het verlenen van eerste hulp en crisismanagement.

De eerste brigades werden in 2015 gevormd met steun van de Nederlandse afdeling van ontwikkelingsorganisatie CARE. De succesvolle aanpak is door de gemeente voortgezet, waardoor Guayaquil nu maar liefst 28 actieve brigades telt. Samen maken ze de stad meer weerbaar tegen de gevolgen van klimaatverandering.

Burgerbrigades

Na hevige regenval, aardbevingen of landverschuivingen lopen de brigades controlerondes door de wijk. Ook grijpen ze in als nieuwkomers hun huizen bouwen op plaatsen met een verhoogd risico.

simulatietraining

Door simulatietrainingen leren de brigades reageren op natuurrampen en andere incidenten. Ook leren zij hoe ze de hulpdiensten kunnen bereiken en hoe het best te rapporteren over de gebeurtenissen.

lid van de brigade

Leden van de brigades geven aan dat de trainingen hun meer zelfvertrouwen geven. En dat ze er waardigheid aan ontlenen als ze met hun uitrusting de wijk in trekken. “Door de training voel ik me veel beter voorbereid op branden, overstromingen en aardbevingen”, vertelt Jaime Criana Luna. “Ik heb nu meer inzicht in de risico’s in onze wijk. En ik ben er trots op dat ik levens kan redden.”

afdeling risicomanagement

Voor de afdeling risicomanagement is een meldkamer in het leven geroepen. De meldkamer staat in verbinding met 1100 camera’s die door de hele stad heen zijn geplaatst. Politie, brandweer en het lokale transportbedrijf analyseren de beelden om direct op rampen en problemen te kunnen reageren. De brigades rapporteren ook aan deze meldkamer.

evacuatieroute

De afdeling risicomanagement heeft met behulp van de inwoners de risico’s per wijk in kaart gebracht. Er zijn evacuatieroutes uitgezet en er is signalering aangebracht om de bewoners naar veilige plekken te leiden in het geval van calamiteiten.

Mónica Menéndez

Mónica Menéndez, adjunct-directeur van de afdeling risicomanagement, bezoekt de brigades regelmatig. Ze legt uit dat de brigades verschillende fases doormaken. “Allereerst moeten ze leren zich te organiseren, daarna krijgen ze trainingen. Uiteindelijk zie je de brigades uitgroeien tot politieke organen die ook op andere vlakken voor de rechten van de wijkbewoners opkomen en beslissingen nemen.” Dankzij korte lijntjes met de gemeente lukte het sommige brigades bijvoorbeeld al om waterleiding of een sportveld aan te laten leggen.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Klimaatverandering Tags: Ecuador, Guayaquil, Burgerbrigade Verschenen in: 2020, Down to Earth 57

Sanne Derks

Schrijver

  • Alle artikelen van Sanne Derks op Down To Earth Magazine

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Gerelateerde berichten

Grondstoffen, Klimaatrechtvaardigheid

Ja tegen Yasuní!

Ecuadoraanse natuurbeschermen vechten al sinds 2007 tegen oliewinning in natuurpark Yasuní, maar de regering werkt hen op alle fronten tegen.
Mensenrechten

Chevron-Texaco blijft vervolging ontlopen in Ecuador

Ecuador is de initiatiefnemer van het VN mensenrechtenverdrag dat moet resulteren in bindende regels voor multinationals. Hoe belangrijk dat is, weet het land pijnlijk goed. Al meer dan twintig jaar probeert Ecuador namelijk genoegdoening te krijgen voor de ravage die oliegigant Chevron-Texaco in hun jungle achterliet. Een reconstructie.
Klimaatverandering

Hoe word je klimaatjournalist?

Vers van de School voor Journalistiek, en je wilt je toeleggen op het klimaat. Waar moet je beginnen? Tips van vier journalisten die het klappen van de zweep al kennen.
Artikel, Klimaatverandering

Verzekeraars zien de bui al hangen

De steeds vaker voorkomende extreme weersomstandigheden kosten verzekeringsmaatschappijen een flinke duit. Daarom proberen ze via de Klimaat Impact Monitor de financiële schade van extreem weer duidelijk te krijgen.
Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”
  • Loek Beukman op Kaas zonder koe
  • Ad op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”

Lees ons papieren magazine

Lees — Down to Earth 56

Contact

Redactieadres:
Nieuwe Looiersstraat 31
1017 VA Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Auteurs
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons