• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Opinie > Commentaar > Vertrouwen in eigen kracht

Vertrouwen in eigen kracht

Freek Kallenberg | 15 december 2011 |

De occupiers hebben het vertrouwen in de politieke en economische elite ingeruild voor een geloof in zichzelf. En dat is een heel belangrijke voorwaarde voor maatschappelijke verandering.

Freek KallenbergIn de documentaire Another life is possible zoomt de Spaanse socioloog Manuel Castells in op Catelanen die een groot deel van hun leven in eigen hand hebben genomen. Op verschillende manieren: door in of buiten de stad groenten te verbouwen, voedselcoöperaties op te zetten, een alternatieve woningbouwvereniging te starten, een kinderdagverblijf, school of zelfs universiteit te beginnen en alternatieve ruil- en geldsystemen op te zetten.

Casttels vertoonde de film voorafgaand aan zijn Globaliseringslezing in Amsterdam waarin hij zijn licht liet schijnen op de huidige economische en politieke crisis. Vanuit de zaal kwam na afloop enige kritiek omdat de suggestie werd gewekt dat dit soort initiatieven een antwoord zouden zijn op deze crisis. Dat kon hij toch niet menen, daarvoor waren ze toch veel te kleinschalig en lokaal, te weinig politiek?

Castells zag dat anders. Hij wilde het politieke theater rond de eurocrisis, dat, daarvan was hij overtuigd, hoe dan ook in een tragedie zou eindigen, contrasteren met het dagelijks leven van mensen die weinig tot niks verwachten van deze dagelijkse politieke media-show en daarom al lang zijn begonnen met het opbouwen van een eigen leven, voorbij de crisis.

Een parallel met de klimaatcrisis dringt zich op. Na het echec van Kopenhagen geloven nog maar weinigen dat de ondoorzichtige politieke onderhandelingen tijdens klimaattoppen, zoals momenteel in Durban, tot resultaten zullen leiden. Sommige activisten nemen nog wel de moeite hier naar toe te gaan, maar steeds meer mensen denken dat die klimaatbestendige wereld eerder zonder dan mét de inzet van politici en regeringsleiders tot stand zal komen. Die zijn daarom zelf begonnen met het ontwikkelen van andere manieren van vervoer, landbouw, wonen of energie-opwekking. Zoals de bewoners van het Friese dorpje Pingjum die hun eigen dorpswindmolens hebben aangeschaft en daar de vruchten van plukken.

Niet politiek? Dat valt te bezien. Het geeft mensen in ieder geval zelfvertrouwen en kracht, meent Castells. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist vanuit de door hem gefilmde alternatieve economische culturen dit voorjaar het initiatief kwam voor bezetting van pleinen in de talloze Spaanse steden. Deze protesten van de Indignados, verontwaardigden, waren op hun beurt weer een belangrijke inspiratiebron voor de wereldwijde Occupy protesten. Al deze betogers hebben het vertrouwen in de politieke en economische elite ingeruild voor een geloof in zichzelf. En dat is een heel belangrijke voorwaarde voor maatschappelijke verandering.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Commentaar Verschenen in: Down to Earth 08 (dec 2011)

Freek Kallenberg

Freek Kallenberg

Freek Kallenberg is redacteur van Down to Earth.

  • Volg Freek Kallenberg op Twitter @FreekD2E
  • freek.kallenberg@downtoearthmagazine.nl
  • Alle artikelen van Freek Kallenberg op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Commentaar

De donkergroene bril van Marjan Minnesma

In het Urgenda-rapport 'Nederland 100 procent duurzame energie in 2030' ligt de lat hoog. De vraag is of hij misschien zó hoog ligt dat we er wel heel gemakkelijk onderdoor kunnen lopen.
Commentaar

Comeback van de commons

Er waart een geest door dit magazine, de geest van.. Marx. Niet in een heel voor de hand liggende vorm misschien.  
Commentaar

WK wast vervuilers groen

De Braziliaanse minister van milieu wil de CO2-uitstoot van het Wereldkampioenschap Voetbal compenseren en gaat daarvoor in zee met bedrijven die zelf een structureel aandeel hebben in de aantasting van het milieu maar nu een duurzaamheidsdiploma krijgen.
Commentaar

Ruimte voor groen – in dorp of stad

Wat is er zo leuk aan wonen in een dorp? Annemarie Opmeer zoekt naar de juiste woorden. En ontdekt dat de tegenstelling grijze stad / groen dorp niet altijd even zinnig is.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 93

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons