• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Energie > Onder vuur: milieubeweging v.s. kolencentrales

Onder vuur: milieubeweging v.s. kolencentrales

A. Opmeer | 31 december 2015 |

Het sluiten van kolencentrales is een hot item. In het kader van het Energieakkoord had minister van Economische Zaken Henk Kamp (VVD) het er al over. Hoogleraren riepen ertoe op in een brief. Jan Vos van de PvdA volgde. Samsom en Klaver kwamen met de klimaatwet. Tot slot werd een motie van Stientje van Veldhoven, D66, om geleidelijk te sluiten, daadwerkelijk aangenomen. Wat vinden energiebedrijven met kolencentrales daar eigenlijk zelf van? Voor ‘Onder Vuur’ gaan we op zoek naar de andere kant van het verhaal. Deze keer belden we met Edwin Kotylak van E.on.

Beeld: pixabay

Beeld: pixabay

 

Wat vinden jullie van de plannen?

“Onder het Energieakkoord hebben we, net als Natuur en Milieu, onze handtekening gezet, dus die afspraken komen we na. De oude centrales moeten hoe dan ook dicht. Maar de oproep van de hoogleraren om direct alles te sluiten, vonden we absurd. Vos’ plan en Samsom en Klaver waren alweer wat realistischer en met de motie van Van Veldhoven kunnen we goed uit de voeten. Wij weten ook dat we uiteindelijk van kolen af moeten en willen dat in dialoog met politiek en milieuorganisaties doen. Waar we in verschillen is het tempo waarin we denken dat dat kan. We moeten uiteindelijk zien dat we hetzelfde doel hebben.”

“Van sommige milieuorganisaties vrees ik dat ook als een kolencentrale nauwelijks uitstoot heeft, dat ‘ie toch dicht zou moeten”

Wat is dat doel?

“Het doel moet zijn: CO2-uitstoot terugbrengen, niet: kolencentrales sluiten. Van sommige milieuorganisaties vrees ik dat ook als een kolencentrale nauwelijks uitstoot heeft, dat ‘ie toch dicht zou moeten. Dat is kortzichtig. Dat zou, bijvoorbeeld, kunnen betekenen dat de fluctuatie in wind en zon opgevangen wordt met Duits bruinkool. Terwijl hier spiksplinternieuwe centrales staan die veel schoner kunnen zijn. Kolencentrales zijn bijvoorbeeld ook de enige centrales die geschikt zijn voor bijstook van biomassa, naast biomassacentrales. Biomassa is een belangrijke transitiebrandstof.”

Is biomassa niet ook problematisch?

“Dat hoeft niet. We horen vaak dat we het regenwoud opstoken. Dat is niet waar. We hebben intensief overleg met Stichting Natuur en Milieu en Greenpeace over biomassacriteria wat heeft geleid tot het convenant biomassa. Om de energietransitie te stimuleren wil je biomassa in je energiemix houden. Dan vindt er meer innovatie plaats voor oplossingen die geen beroep doen op fossiel.”

“Met de aangenomen motie krijgen we gelukkig voldoende tijd om onze ambities voor ‘schone kolen’ uit te voeren. Dat klinkt paradoxaal, ook wij ontkennen niet dat kolen de minst schone brandstof is, maar we denken dat het kan. Volgend jaar hopen we te beginnen met CO2-opslag ver onder de bodem van de Noordzee. We willen de uitdaging aangaan, en daar mag de overheid ons zeker op afrekenen.”

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Energie Verschenen in: Down to Earth 32 (december 2015)

A. Opmeer

A. Opmeer

Schrijver

Oud-hoofdredacteur van Down to Earth.

  • Volg A. Opmeer op Twitter @OpmeerD2E
  • annemarie.opmeer@downtoearthmagazine.nl
  • Alle artikelen van A. Opmeer op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Biobrandstoffen, Energie

Groen gas heeft een vies luchtje

In 2050 moet de helft van het aardgas groen gas zijn. Maar wat is dat eigenlijk, groen gas? En is het wel groen?
Alternatieve energie, Energie

Het aardgasvrije huis

Vergeet windmolens en kerncentrales. Aardgas besparen doe je thuis, op kantoor of in de fabriek waar je werkt. Meer dan de helft van ons aardgas wordt gebruikt om gebouwen te verwarmen. Daarom, in onze aardgasreeks: hoe maak je gebouwen aardgasvrij?
Energie, Kolen

Kolencentrale stilgelegd: tot hier en niet verder!

Ike Teuling, campagneleider bij Milieudefensie, bivakkeerde het afgelopen Pinksterweekend bij de bruinkoolmijn Vattenfall in Duitsland. Doel: het stilleggen van de kolencentrale. En dat lukte.
Energie, Milieubeweging

Op weg naar eerlijk en groen

De noodzaak voor een omslag of 'transitie' naar een duurzamere en eerlijker samenleving is urgenter dan ooit. Een groot aantal burgers en bedrijven wil dat ook wel en is daar druk mee bezig. Maar is het genoeg? Hoe kan de milieubeweging, en Milieudefensie in het bijzonder, een slinger geven aan die omslag. En met wie?

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 94

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons