• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Artikel > Methaanuitstoot schaliegas veel groter dan gedacht

Methaanuitstoot schaliegas veel groter dan gedacht

Redactie Down to Earth | 17 april 2014 |

Bij schaliegasboringen in de Amerikaanse staat Pennsylvania kwam honderd tot duizend keer meer methaan vrij dan door de overheid werd aangenomen. Dat blijkt uit onderzoek met een gespecialiseerd vliegtuig.

schaliegas

Foto: Pierre Crom

Methaan is een bijzonder krachtig broeikasgas, zo’n 20 tot 30 keer krachtiger dan CO2. Traditioneel worden meetgegevens op grondniveau verzameld rond de bronnen, maar de wetenschappers maakten dit keer gebruik van een speciaal vliegtuig dat uitgerust is om broeikasgassen in de atmosfeer te meten. Ze vlogen boven een gebied van 2.800 vierkante kilometer, waar verschillende boorputten zijn.

Methaanpluimen

Tijdens de twee dagen maten ze tussen 2 en 14 gram methaan per seconde per vierkante kilometer, veel meer dan de officiële inschatting van 2,3 tot 4,6 gram. Om er het fijne van te weten, besloten ze een poging te doen “methaanpluimen” te volgen tot aan de bron.

Op die manier konden ze de uitstoot van individuele bronnen vastleggen. Die lag vele keren hoger dan de officiële schatting. De wetenschappers maten de uitstoot van 34 gram methaan per seconde, vele keren meer dan de officiële inschatting van 0,04 en 0,30 gram per seconde.

Boorfase

Uit het onderzoek bleek bovendien dat de bronnen vooral methaan uitstoten tijdens de boorfase, een periode die tot nog toe niet onderzocht was, omdat aangenomen werd dat vooral tijdens de productie en distributie van het gas methaan vrijkomt.

“Er is behoefte aan een manier om de emissies uit schaliegas objectief te meten, ongeacht het type bron of de ontwikkelingsfase”, zegt Paul Shepson, hoofdauteur van de studie. “Alleen een omvattend meetsysteem kan ons helpen begrijpen wat er echt gebeurt.”

De studie, die eergisteren in het tijdschrift PNAS verscheen, is niet de eerste indicatie dat het Amerikaanse milieuagentschap EPA de uitstoot van methaan door de schaliegassector sterk onderschat. Eerder kwamen al andere studies door wetenschappers van onder meer Stanford en Harvard tot gelijkaardige conclusies.

Bron: IPS

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Artikel

Redactie Down to Earth

Redactie Down to Earth

Schrijver

Down to Earth is het platform voor groene journalistiek en opinie. Een initiatief van Milieudefensie.

  • Volg Redactie Down to Earth op Facebook
  • Volg Redactie Down to Earth op Twitter @D2Emag
  • Volg Redactie Down to Earth op LinkedIn
  • redactie@downtoearthmagazine.nl
  • Website van Redactie Down to Earthdowntoearthmagazine.nl/over-ons
  • Alle artikelen van Redactie Down to Earth op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Artikel, Schaliegas

Kamp kan schaliegasvergunningen intrekken

In tegenstelling tot eerdere uitspraken van minister Kamp zijn er geen juridisch houdbare afspraken tussen het ministerie van Economische Zaken en schaliegasbedrijf Cuadrilla over financiële aansprakelijkheid bij schade door schaliegasboringen in Nederland. Dat blijkt uit correspondentie tussen Cuadrilla en het ministerie die Milieudefensie heeft verkregen via een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur.
Artikel, Jubileum

50 jaar Milieudefensie: moedig voorwaarts.. maar waarnaartoe?

De milieubeweging heeft weliswaar allerlei successen geboekt, maar is in essentie de strijd aan het verliezen. Hoe moet het verder met de milieubeweging? En hoe ziet de toekomst eruit?
Artikel

Mars tegen stroperij

Alleen al in Tanzania worden dagelijks dertig olifanten afgemaakt om hun slagtanden te kunnen verhandelen. “Net als diamanten en waardevolle delfstoffen is de handel in ivoor steeds meer verbonden met de georganiseerde misdaad. Het wordt gebruikt als een niet te traceren betaalmiddel waarmee criminelen en terroristen hun oorlogen financieren”, stelt Patrick Patel van de African […]
Artikel, Mensenrechten

De koloniale kant van kernwapens

Uraniummijnbouw, kernproeven, radioactief afval: kernwapens zijn verwoestend. Karina Lester vertelt over het trauma van haar familie.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 95

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons