• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > De Activist > Ko van Huissteden
KoVanHuissteden

Grondverzet

Ze worden vaak weggezet als NIMBY's, verontruste burgers die ageren tegen ondergrondse activiteiten in hun omgeving. Hun verhalen hebben pijnlijke overeenkomsten: grote (soms internationale) bedrijven strijken de winst op ten koste van de Nederlandse burger, de overheid lapt veiligheidsnormen en natuurbeschermingsregels aan zijn laars en richt zich vooral op fossiele brandstoffen in plaats van duurzame energie. Deze keer in De Activist: drie mensen die zich druk maken om wat er ónder hun achtertuin gebeurt.

Ko van Huissteden

Ko van Huissteden (60)
Beroepfysisch geograaf, VU Amsterdam en actief voor Stichting Schaliegasvrij Nederland
Verzet zich tegenschaliegasboringen

 

“Groene gebieden worden grootschalig geïndustrialiseerd”

 

Hoe betrokken geraakt?
“In de Achterhoek, waar ik woon, waren – inmiddels opgeschorte – plannen voor steenkoolgaswinning. Net als schaliegas wordt dat via ‘fracking’ gewonnen. Ik kwam steeds meer voorbeelden tegen van milieurisico’s hiervan voor de luchtkwaliteit en het grondwater. Gas in het kraanwater bijvoorbeeld, zoals de documentaire Gasland laat zien. Het alarmeerde me dat de belanghebbenden beweerden dat dat moerasgas was, daar weet ik toevallig alles van. Ik dacht meteen: hier zijn ze de boel aan het bedonderen. Een paar maanden later bevestigde Amerikaans onderzoek dat er in de buurt van schaliegasboringen inderdaad meer gas in de grond zit, maar aardgas, van grotere diepte. Ook schrok ik van wat er bovengronds gebeurt. In feite worden groene gebieden grootschalig geïndustrialiseerd.”

De doelstelling van Schaliegasvrij?
“Pas op de plaats maken en de risico’s onderzoeken. Op basis daarvan moet worden besloten of het doorgaat. Maar eerlijk gezegd zie ik niet in waarom. Zelfs zonder milieurisico’s kun je het beter in de grond laten zitten, want anders zijn de fossiele brandstoffen echt op. We moeten investeren in duurzame energie.”

Drijfveer?
“Ik ben ervan overtuigd dat dit een heel verkeerde ontwikkeling is. We gebruiken steeds meer fossiele brandstoffen. De technieken om die te winnen worden steeds viezer en gevaarlijker. Dat het zo dichtbij je woonomgeving komt, geeft natuurlijk een extra drive. Ik ben een groot natuurliefhebber.”

Toekomstverwachting?
“Op een VVD-PvdA-coalitie ben ik niet gerust. VVD is voorstander van schaliegas en PvdA heeft de deur nooit dichtgegooid.”

Meer "Grondverzet"

Grondverzet

Wouter Hubers

Wouter Hubers (71)
Beroeparchitect en actief voor Stichting Gasalarm2
Verzette zich tevergeefs tegen tijdelijke aardgasopslag in het Noord-Hollandse Bergen.

Grondverzet

Egbert Brons

Egbert Brons (51)
Beroepdirecteur Ebius Organisatieontwikkelaars en actief voor: Stichting Co2ntramine
Verzet zich tegenCO2-opslag

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: De Activist, Interview Verschenen in: Down to Earth 13 (okt 2012) Activisten: Grondverzet

Wendy Koops

Wendy Koops

Wendy Koops is journalist

  • Volg Wendy Koops op Twitter @KoopsWendy
  • Alle artikelen van Wendy Koops op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Bossen, Interview, Klimaatrechtvaardigheid

This is my backyard

Milieudefensie werkt binnen het Friends of the Earth-netwerk samen met partnerorganisaties, zoals Friends of the Earth Ghana.
Bossen, De Activist

Kappen met kappen: Janneke Bazelmans schreef Verkapt, een thriller over palmolie

Bomen worden op grote schaal omgezaagd. Illegaal, onrechtvaardig en onnodig, vinden veel activisten. Deze drie mensen proberen te voorkomen dat bomen worden gekapt. Jurist Janneke Bazelmans schreef Verkapt, een thriller over de destructie voor palmolie.
Interview

“Slachtoffers van Shell voeren een ongelijke strijd”

Dat zegt Liesbeth Enneking, juriste van de Universiteit Utrecht gespecialiseerd in internationaal aansprakelijkheidsrecht.
Interview, Mensenrechten

“De klimaatbeweging zal dekoloniaal zijn of zij zal falen”

Op de jaarlijkse anti-racismedemonstratie loopt komende zaterdag voor het eerst een ‘klimaatblok’ mee. ‘Het is de eerste keer dat zoveel verschillende klimaatclubs er op deze manier voor uitkomen dat racisme ook hun zaak is’, zegt Chihiro Geuzebroek. Ze is er blij mee, want wat inclusiviteit en racisme betreft laat de klimaatbeweging nog veel steken vallen.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 96

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons