• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Jan Saal van de Sleipnircoöperatie: “Een bedrijf verkopen is diefstal”

Jan Saal van de Sleipnircoöperatie: “Een bedrijf verkopen is diefstal”

door Han van de Wiel - 14 september 2018

Veel ondernemers zien hun bedrijf als een oudedagsvoorziening. Verkoop aan de hoogste bieder levert het vermogen op dat nodig is voor het pensioen. Dat is diefstal, zegt Jan Saal. Hij stond mede aan de wieg van de Sleipnircoöperatie. “Een bedrijf is van zichzelf.”

Een bedrijf overnemen is geen sinecure. Je hebt meestal veel geld nodig om de vertrekkende eigenaar-directeur uit te kopen. Daarvoor geld lenen, is een schijnoplossing: het belast de nieuwe ondernemer met een schuld, waarover hij ook nog rente moet afdragen. Een bekend probleem bij boerenbedrijven, maar het speelt veel vaker.

 

De Sleipnircoöperatie wil hier verandering in brengen. Sleipnir is de oersterke achtbenige hengst uit de Noorse mythologie. “Het paard draagt de ruiter, zoals het vermogen de ondernemer draagt”, verklaart Jan Saal de naam. Behalve een bedrijfsmatige heeft hij ook een antroposofische achtergrond. “Je moet, net als de ruiter, een goeie verhouding tot het vermogen hebben. Je hebt vermogen nodig om een onderneming te draaien, maar het is een vergissing om te denken dat het vermogen van de ondernemer ís”, vindt Saal.

“Wij vinden dat een bedrijf van het bedrijf is: van de toeleveranciers, van de werknemers, van de klanten”

 

“Als de ondernemer het bedrijf aan de hoogste bieder verkoopt, is er in onze optiek sprake van diefstal: hij haalt vermogen weg uit het bedrijf en zijn opvolger moet dat gat dichten.” Meestal met een lening, waar rente over betaald moet worden. Dat legt een hypotheek op een bedrijf: niet de beste ondernemer, maar de hoogste bieder wordt eigenaar. “Wij vinden dat een bedrijf van het bedrijf is: van de toeleveranciers, van de werknemers, van de klanten. Dus als een van onze ondernemers wil stoppen, zoeken wij mee naar een goeie opvolger. Zo kunnen ook jonge ondernemers een bedrijf overnemen.”

 

De Sleipnircoöperatie heeft een liquiditeitsfonds, waar nu 2 ton in zit. “Dat stelt ons in staat om bij krapte aan liquiditeit onderling geld uit te lenen. Tot nu toe gaat dat goed, al beseffen we dat er een risico in zit. Vandaar dat onze ondernemers de morele plicht hebben problemen bijtijds te melden. Dan is er vaak nog van alles aan te doen.”

 

De coöperatie telt tien bedrijven. Wie wil, kan zich aansluiten, na een gesprek waarin wordt onderzocht of het nieuwe bedrijf past bij de coöperatie. Saal: “In principe zijn alle bedrijven welkom, mits ze milieu- en maatschappijvriendelijk werken. Antroposofisch hoeft een bedrijf niet te zijn. Wel moeten ze snappen wat wij willen.”

 

Vind de Sleipnircoöperatie hier.

 

Alternative Finance Festival

Op 14, 15 en 16 september vindt op allerlei plaatsen in het land het Alternative Finance Festival plaats, om te laten zien dat het financiële systeem anders kan en moet. Op zondag 16 september is er een groot symposium in Utrecht, met onder meer Arnoud Boot, Saskia Sassen, Ewald Engelen en Thomas Bollen.

Meer informatie: alternativefinancefestival.org

Donut D-Day

Op zaterdag 15 september vindt in Amsterdam Donut D-Day plaats, een inspiratie-event over milieu, monetaire hervorming en basisinkomen. Centraal hierin staat de Donut-economie van Kate Raworth, met een afsluiting van Herman Wijffels.

Meer informatie: donutdday.nl

 

 

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Andere economie, Economie Tag: banken, duurzaam ondernemen, financiele crisis, geld

Han van de Wiel

Han van de Wiel

Han van de Wiel is journalist en redacteur.

  • Website van Han van de Wielhanvandewiel.nl
  • Alle artikelen van Han van de Wiel op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Artikel

Wobben van De Nederlandse Bank: “U mag zich bijzonder wanen, maar u bent maar een gewoon bestuursorgaan”

In deel 3 van de avonturen van Platform Authenthieke Journalistiek met de Wet openbaarheid bestuur proberen de journalisten De Nederlandsche Bank te Wobben. Waarbij het gaat om de vraag: wanneer horen documenten van DNB openbaar te zijn?
Economie

Alexander de Roo: sociale zekerheid met het basisinkomen

Al bijna een half mensenleven beijvert Alexander de Roo zich voor de invoering van een basisinkomen. “Ik denk dat ik nog ga meemaken dat het ergens wordt ingevoerd!” Het basisinkomen is geen Haarlemmerolie voor elk maatschappelijk probleem, maar wel een oplossing voor het vastlopen van het sociale zekerheidssysteem.
Andere economie, Economie

Lokaal geld als recept voor de crisis

Dankzij de financiële crisis ontstaan overal lokale munten. Deze gemeenschapsmunten kunnen duurzaamheid een impuls geven. "Het is een oplossing die je Griekenland zou toewensen."
Economie, TTIP Handelsverdrag

Handelsverdragen kosten Europese belastingbetaler miljarden

Vanwege een discutabel onderdeel van internationale handelsverdragen, de investor-state dispute settlements (ISDS), hebben de Europese staten de afgelopen jaar miljarden euro’s compensatie aan bedrijven moeten uitkeren. Dat blijkt uit onderzoek van Milieudefensie en Friends of the Earth Europe. De kritiek op dit onderdeel van handelsverdragen neemt toe.

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief