• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Honger is meer dan een abstract probleem

Honger is meer dan een abstract probleem

door Manuel Beterams - 3 augustus 2015

Hoe is het om honger te hebben? En wie is daarvoor verantwoordelijk? De Argentijnse journalist Martín Caparrós schreef een lijvig boek over de oorzaken van honger en maakt invoelbaar wat honger voor ‘ervaringsdeskundigen’ betekent. Een poëtisch werk en tegelijk vlijmscherpe kritiek op het kapitalisme.

detail cover honger

“Dan vraag ik haar wat haar favoriete moment van de dag is, maar ze begrijpt me niet. Ik vraag het nog een keer, maar ze begrijpt me niet. Ik vraag het nog een keer. Dat wil zeggen, ik vraag de tolk of ze het nog een keer wil vragen. Rahmati zegt weer dat ze het begrip niet snapt. Ze heeft geen favoriet moment, alles is altijd min of meer hetzelfde.”

De ik-persoon hier is Martín Caparrós, een Argentijnse journalist die in het indrukwekkende, lijvige boek Honger de oorzaken van honger in de wereld ontrafelt en invoelbaar maakt wat honger voor ‘ervaringsdeskundigen’ als Rahmati betekent. Daarvoor bezocht hij de armste mensen in landen als Niger, India, Madagaskar, maar ook Argentinië en Amerika en vroeg ze: hoe is het om honger te hebben? En wie is daarvoor verantwoordelijk? Wat beklijft, is het beeld van ontredderde mensen die een dagelijkse strijd leveren die wij niet kennen.

“Honger kent vele oorzaken. Gebrek aan voedsel hoort daar niet bij”

Zijn pogingen om honger uit het abstracte te halen zijn verweven met cijfers die aantonen hoe onnodig die negen miljoen hongerdoden per jaar zijn. Want, zo zegt hij: “Honger kent vele oorzaken. Gebrek aan voedsel hoort daar niet bij.” Volgens Caparrós is het een politiek probleem, een verdelingsvraagstuk. Ons huidige economische systeem werkt deze ongelijkheid in de hand, leeft ervan.

Honger, Martín Caparrós

Het boek is dan ook een vlijmscherpe kritiek op het kapitalistische systeem. De woede spat er zo nu en dan vanaf. Caparrós doet verklaringen als corruptie en catastrofale droogtes af als ontoereikend en legt de vinger op de zere plek: hun honger vindt zijn oorsprong in onze rijkdom. In zijn eigen woorden: “Er kleeft bloed aan onze welvaart.”

De schrijver laat zien op welke wijzen het marktkapitalisme de honger veroorzaakt. Bijvoorbeeld hoe voedselspeculatie heeft geleid tot ongekende prijsstijgingen en daarmee winsten voor wie al geld had, ten koste van miljoenen mensen voor wie eten te duur wordt.

De grootste prestatie van het marktkapitalisme is volgens hem toch wel dat we geloven dat armoede en honger tekortkomingen van deze wereld zijn en niet zozeer een resultaat van het systeem. Om moedeloos en wanhopig van te worden, vindt Caparrós, maar daar laat hij het niet bij. Hij pleit ervoor het heersende kapitalistische paradigma omver te werpen, voor een wereld waarin mensen min of meer gelijke rechten hebben. Dit bevlogen, veelzijdige maar ook poëtische boek laat je achter met de overtuiging dat dit onnodige lijden nu eens moet stoppen.

Honger. Martín Caparrós. Wereldbibliotheek, 2015. Paperback 656 pag. ISBN 9789028426221. Prijs €24,95.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Leestips Tag: armoede, honger, kapitalisme, voedselsoevereiniteit

Manuel Beterams

Manuel Beterams

  • Alle artikelen van Manuel Beterams op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Mensenrechten

Zo verwoest een Nederlands baggerbedrijf het visgebied van deze eilandbewoners

Het Nederlandse baggerbedrijf Boskalis kreeg opdracht van de Indonesische overheid om 45 hectare nieuw land op te spuiten met zand van de zandbanken rondom de Kodingareng-eilanden. De eilandbewoners wisten van niets. Nu zien zij hun visgebied in de buik van een monsterschip verdwijnen.
Eerlijk Omschakelen

Ruilverkaveling: het hele land op de schop

Nederland zag er niet altijd zo uit als nu. Ons boerenlandschap is na de Tweede Wereldoorlog ingrijpend veranderd. Dankzij een intensief proces van ruilen en samenvoegen gingen talloze kleine boerenkavels op in enorme velden. Maar dit moest ook de boerenbevolking verheffen.
Leestips

Genoeg eten voor iedereen

Op uitputtende wijze beschrijft Heel de wereld de individuen, initiatieven en organisaties die wereldwijd werken aan een omslag naar een agro-ecologische landbouw die kringlopen herstelt en genoeg voedsel levert voor iedereen.
Leestips

Welstendigheid

Al sinds de jaren zeventig leidt de groei van de economie niet meer tot verbetering van ons welzijn. De materiële overvloed neemt nog steeds toe, maar we worden er niet gelukkiger van. Ton Tushuizen pleit daarom voor een nieuw begrip: ‘welstendigheid’. Hierin staat niet groei maar het welzijn van de mens centraal, in het hier […]

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief