• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Ecologische landbouw redt de bij

Ecologische landbouw redt de bij

door Tamara Bruggemans - 12 mei 2014

Ecologische landbouw is een effectieve oplossing voor zowel de bijensterfte als de crisis in de industriële landbouw. Dat werd gesteld tijdens het debat ‘De bedreigende BIJzaak’ in de Balie in Amsterdam.

 

save the beesDe belangstelling voor de bij is groot. De  grote zaal van de Balie in Amsterdam was afgelopen vrijdag volledig uitverkocht voor het debat ‘De bedreigende BIJzaak’. Centraal stond de vraag naar de belangrijkste oorzaken van de bijensterfte. Ook werd besproken op welke manier de landbouw in Nederland aangepast kan worden om dit  tegen te gaan.

Oorzaken

De  oorzaak van de bijensterfte is een combinatie van drie factoren: de varroamijt, minder biodiversiteit waardoor er minder voedsel is voor de bijen en grootschalig gebruik van pesticiden die vaak preventief worden gebruikt waardoor planten van binnenuit giftig worden en daardoor dodelijk zijn voor de bijen.
Tijdens het debat lopen de gemoederen hoog op wanneer een leverancier van pesticiden spreekt over ‘gewasbescherming’. Volgens de natuurbeschermers is het juist belangrijk om ervoor te zorgen dat bijen beschermd worden zodat ze ons uiteindelijke voedsel kunnen blijven bestuiven. Daarom moet een aantal gevaarlijke bestrijdingsmiddelen per direct en helemaal verboden worden.

Bloemen rond akkers

Als alternatief kan rondom de akkers een rand met bloemen en bosjes worden geplant. Met deze ecologische landbouwmethode worden twee problemen tegelijk opgelost. Er is meer voedsel voor de bijen zoals nectar en stuifmeel en door het bevorderen van andere nuttige insecten hoeft de gifspuit niet meer gebruikt te worden. Daarnaast moeten we de biodiversiteit stimuleren en investeren in bijvriendelijke landbouwmethoden.
Het huidige
landbouwsysteem veroorzaakt problemen voor mens en milieu. Dat komt niet alleen door de giftige bestrijdingsmiddelen, maar ook door het grote energieverbruik en hoge CO2-uitstoot. Uiteindelijk heeft dit ook invloed op ons klimaat.

Kijk hier voor meer informatie over Greenpeace’s ‘Plan Bee’ en het redden van bijen.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Artikel Tag: bestrijdingsmiddelen, bijen, duurzame landbouw

Tamara Bruggemans

  • Alle artikelen van Tamara Bruggemans op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Boeren voor de toekomst

“We wekken de grond weer tot leven”

Grond in Nederland is schaars én duur, dat zit verduurzaming van de landbouw in de weg. Initiatieven zoals Herenboeren en Land van Ons helpen.
Kijktips

Kijktip: Ramp in slow motion

Kijktip van de redactie: Honeyland. Een prachtig voorbeeld van wat we als mensheid verliezen als we vooral bezig zijn met vooruitgang en kortetermijndenken.
Artikel

Bedreigde dorpen

In Duitsland wordt er op grote schaal bruinkool gewonnen. Nu bruinkoolmijnen willen uitbreiden, dreigen enkele dorpen volledig te verdwijnen.
Artikel

Kwart Europese hommelsoorten bedreigd

Vierentwintig procent van de Europese hommelsoorten wordt met uitsterven bedreigd, zo blijkt uit nieuw onderzoek. Hommels, als bestuivers van groot belang voor de voedselvoorziening, hebben vooral te lijden onder de gevolgen van klimaatverandering en intensieve landbouw.

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief