Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Boeken en films > Recensie > De geheimen van het weer

De geheimen van het weer

Thomas van Slobbe | 7 augustus 2023 |

Wat zijn mobieltjes toch verslavend! Ik heb het altijd vreemd gevonden dat mensen die willen weten wat voor weer het wordt, vaak helemaal niet meer naar buiten kijken. Weeronline en Buienradar zijn altijd binnen handbereik. En, eerlijk is eerlijk, ik betrap mezelf er ook steeds vaker op dat ik sneller op zo’n website kijk dan naar de wereld om me heen.

Maar aan het zingen van de vogels kun je horen of de regen snel zal vallen. De toon van de wind kondigt soms droogte en extreme warmte aan. De vorm van de wolken, het web van de spin, de vlucht van de zwaluw, de kleur van de bodem… Alles vertelt wel iets over het weer.

En hoe dat precies zit, was ik toch wat vergeten. Gelukkig is daar nu De geheimen van het weer van Tristan Gooley. Dit boek geeft tips en achtergronden. Je leert hoe je voortekens herkent in wolken, wind, heuvels en straten, in planten en dieren en zelfs in kleine druppels dauw. Soms logisch en vanzelfsprekend, soms ronduit onverwacht. De auteur behandelt ieder teken heel geduldig, minutieus.

“Het is altijd goed om onszelf eraan te herinneren dat de meest voor de hand liggende dingen in de natuur vaak door slechts weinig mensen worden opgemerkt.”

Er is zo veel te zien. Zo veel te leren. Het boek is inspirerend, maar ik schrik er ook van terug. Want je moet wel heel goed kijken, ruiken, voelen om de tekens in het veld te zien en het weer zo te voorspellen. Het vraagt aandacht, tijd en oefening, vooral als je het wat ontwend bent.

Dus snel naar buiten, aan de wandel. Laten we beginnen met de wolken. In het boek worden zeven vuistregels genoemd, dus dat is nog te doen: “Als de wolken lager komen te hangen, komt er waarschijnlijk slecht weer aan. Hoe meer verschillende wolkensoorten je ziet, hoe slechter de weersvoorspelling. Als kleine wolkjes groter worden, is er weersverslechtering op komst. Wolken die aanzienlijk hoger dan breed zijn, kondigen aan dat het waarschijnlijk slecht weer wordt.Wolkentoppen met een stekelige of rafelige aanblik waarschuwen voor onbestendig weer. Hoe ruwer de basis van de wolk, hoe groter de kans op regen. Hoe lager de waargenomen wolk hangt, hoe minder ver vooruit je kunt voorspellen.”

Een egel kruipt onrustig door de heg.

De geheimen van het weer. Tristan Gooley. KNNV Uitgeverij, juli 2023. ISBN 9789050119252. 472 pagina’s, paperback. Prijs €24,95.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Recensie, Leestips Tags: Boekrecensie, De geheimen van het weer, Tristan Gooley Verschenen in: Down to Earth 78

Thomas van Slobbe

Thomas van Slobbe

Schrijver

Thomas van Slobbe is directeur van Stichting Waarde en thrillerauteur.

  • Website van Thomas van Slobbehandvestantropoceen.nl
  • Alle artikelen van Thomas van Slobbe op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Recensie

De meer-dan-menselijke wereld

In Manieren van zijn legt James Bridle uit hoe we om kunnen gaan met andere vormen van intelligentie en identiteit. Dat zet onze wereld op zijn kop, meent Thomas van Slobbe in zijn recensie.
Recensie, Thomas van Slobbe

Een immense wereld

Wie het boek Een immense wereld leest, snapt precies waarom we de aarde moeten redden, vertelt Thomas van Slobbe.
Recensie

Heb ik het echt nodig?

Filmrecensie: Une Année Difficile. Een tragikomedie van de makers van Intouchables over klimaatactivisme, schulden, consumentisme en een vleugje romantiek.
Recensie, Thomas van Slobbe

Magisch tragisch

Diewke van den Heuvel maakte een fotoboek over het smelten van de Zwitserse Aletschgletsjer. Aangrijpend, vindt Thomas van Slobbe.
Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”
  • Loek Beukman op Kaas zonder koe
  • Ad op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”

Lees ons papieren magazine

Lees — Down to Earth 56

Contact

Redactieadres:
Nieuwe Looiersstraat 31
1017 VA Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Auteurs
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons