• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > In actie > In actie voor stadse dieren: Wanda Bodewitz

In actie voor stadse dieren: Wanda Bodewitz

Robert Elsing en Anne Havelaar | 10 juni 2025 |

Wanda Bodewitz redt amfibieën. Met puthaak, zaklamp en veel geduld haalt ze wekelijks padden, kikkers en soms zelfs salamanders uit straatputten.

“Ik las ooit in een krantenartikel dat er meer dan een miljoen kikkers en padden per jaar vast komen te zitten in straatputten en dat er een trappetje bestond waarmee ze makkelijk uit die putten konden klimmen. Alleen, die waren nog op weinig plekken geplaatst. Dat liet me niet meer los. Ik ben gaan kijken hoe groot het probleem was in Utrecht, en dat viel niet mee. In een week haalde ik in één wijk wel 30 amfibieën uit putten. Ik nodigde de gemeente uit om mee te kijken. Toen zij zagen hoeveel dieren erin zaten, zijn ze in actie gekomen. Ze plaatsten gaasjes over de putten, maar die raakten verstopt. Samen met RAVON (Reptielen Amfibieën Vissen Onderzoek Nederland – red.) heb ik verschillende trapjes getest. Nu is er een trapje waarmee meer dan 90 procent van de amfibieën uit de put weet te klimmen. Dat wordt in Utrecht standaard in nieuwe putten geplaatst én in de putten waarvan wij weten dat er veel amfibieën in vallen.”

Paddenregen

“Mensen denken vaak dat dit probleem alleen tijdens de paddentrek speelt, maar het gebeurt het hele jaar door. In juni heb je bijvoorbeeld de ‘paddenregen’, dan barst het van de zogenaamde juvenielen, jonge padjes en kikkers. En we treffen helaas niet alleen amfibieën aan, maar ook egels, mollen, muizen en zelfs jonge eendjes. Soms doe je ook een bijzondere vondst. Een keer stuitten we op een kamsalamander. Een zeldzaam en indrukwekkend beest met een felgele buik. Gelukkig leefde die nog.”

Drijfveer

“Ik doe dit omdat ik het ondraaglijk vind dat de dieren zo’n langzame dood sterven. Ze drogen uit of verhongeren als ze niet kunnen ontsnappen. Of ze worden weggespoeld in het riool. Daarom startte ik een paddenwerkgroep voor mensen die ook putt en in hun buurt willen controleren. De meeste putdeksels kun je openen met puthaken, die het kolkenreinigingsbedrijf aan ons beschikbaar stelt. Dat bedrijf controleert de putten nu ook eerst op beestjes voordat ze ze leegzuigen. Zij plaatsen trouwens ook de trapjes. Het mooie is dat het onderwerp in steeds meer gemeenten aandacht krijgt. De bewustwording dat wij de stad delen met niet-menselijke wezens groeit.”

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: In actie Tags: Kikkers, Kikkers redden, RAVON, paddentrapje Verschenen in: Down to Earth 89

Robert Elsing

Robert Elsing

Mensenmens en fotograaf Robert Elsing maak authentiek en levenslustig beeld. Dichtbij en herkenbaar. De magie van het moment vangend en de kleur van het leven versterkend.

  • Volg Robert Elsing op LinkedIn
  • robert@robertelsing.nl
  • Website van Robert Elsingrobertelsing.nl
  • Alle artikelen van Robert Elsing op Down To Earth Magazine
Anne Havelaar

Anne Havelaar

Schrijver

Anne Havelaar is freelance journalist en tekstschrijver.

  • Volg Anne Havelaar op LinkedIn
  • Alle artikelen van Anne Havelaar op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

In actie

In actie tegen luchtvervuiling: Fenna Swart

Fenna Swart zet zich met Comité Schone Lucht in tegen luchtvervuiling door biomassacentrales, zoals die van Vattenfall in Diemen.
In actie

In actie voor lokale energie: Karin Hoogterp

Karin Hoogterp werkt bij energiecoöperatie Grunneger Power, waar ze met meer dan 3 duizend leden energie van 2 zonneparken opwekt en gebruikt.
In actie

Katja Jordanova: in actie als guerrilla gardener

Katja Jordanova vergroent als guerrilla gardener samen met buurtgenoten haar wijk. Met geveltuinen, een tiny forest en een wadi.
In actie

In actie voor Bonaire: Meralney Bomba

Meralney Bomba vecht voor klimaatbescherming van Bonaire en voert een rechtszaak tegen de Nederlandse staat.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 92

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons