• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Natuurvervaging

Natuurvervaging

door Thomas van Slobbe - 15 december 2012

Door Sandy is het weer politiek geworden. Puur natuur bestaat niet meer.

Ton woont in New York en is daar bezig met de vertaling en promotie van één van de thrillers die ik heb geschreven.

We hebben elkaar nooit ontmoet, maar kennen elkaar via de mail.

Daar discussiëren we over de juiste vertaling van bepaalde zinnen, over uitgevers en de Amerikaanse boekenmarkt. Omdat mijn thrillers over de gevolgen van klimaatverandering gaan, wisselen we ook informatie uit over de nieuwste wetenschappelijke inzichten op dit gebied. Vrij nuchter, fact to fact.

Maar de toon van de mails verandert, sinds Sandy bij hem is langs geweest.

Sandy, de orkaan.

Wat begon als een weinig opzienbarende storm boven de Caribische Zee was in luttele dagen uitgegroeid tot de grootste Atlantische orkaan sinds tijden. Na Jamaica, Cuba, de Bahamas, werd, één week voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, ook New York met een bezoek vereerd.

Het gevolg: rampspoed, ellende, chaos in de straten. Huizen, wegen, metro’s onder water. Grote delen van New York zonder stroom. Geen drinkwater, geen licht en geen verwarming.

“We hebben veel geluk gehad”, schreef Ton. De wijk waar hij woonde lag relatief hoog boven het zeeniveau. “Stroom, water en internet zijn niet onderbroken.”

Klimaatverandering was in één klap trending topic.

“Het antwoord op de veelgestelde vraag of uitzonderlijke weersomstandigheden worden veroorzaakt door klimaatverandering, is dat dit de verkeerde vraag is. Álle voorvallen worden beïnvloed door klimaatverandering”, benadrukten deskundigen.

De orkaan is deels veroorzaakt door ‘toevallige omstandigheden’ en deels door de global warming.

Daarmee reikt de natuurvervaging, waar ik in mijn vorige column over schreef, tot in Manhattan. Het huwelijk tussen natuur, mens en techniek.

“Onze burgemeester heeft uiteindelijk de woorden climate change in de verkiezingsretoriek gekregen,” schreef Ton. “Laten we hopen dat Sandy de mensen een beetje aan het denken heeft gezet.”
Puur natuur bestaat niet meer.

Het weer is politiek geworden.

En ‘natuurlijk’ is een achterhaald begrip.

Thomas van Slobbe is directeur van de Stichting wAarde en thrillerauteur. Elk nummer deelt hij met ons een lichtvoetig verhaal over duurzaamheid.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Columns, Thomas van Slobbe Verschenen in: Down to Earth 14 (dec 2012)

Thomas van Slobbe

Thomas van Slobbe

Schrijver

Thomas van Slobbe is directeur van Stichting Waarde en thrillerauteur.

  • Website van Thomas van Slobbehandvestantropoceen.nl
  • Alle artikelen van Thomas van Slobbe op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Columns, Thomas van Slobbe

Thomas van Slobbe: Stress

Natuur werkt goed tegen stress. Thomas van Slobbe neemt daarom iemand mee het bos in. "Ze kletste wat over reclames. Over een praatshow op de televisie."
Bijlo, Columns

Bijlo belt met… een Roodhesje

Bijlo belt met een Roodhesje: zij zijn het met alle andere hesjes eens. Ze staan voor een inclusieve samenleving waarin iedereen mag zijn wie hij wil zijn.
Bijlo, Columns

… de Huismus

“Tsjielp…” “Hallo, spreek ik met de huismus?” “Klopt.” “Ne? U bent de specht?” “Nenee, u spreekt met de huismus, ik zei “klopt” omdat het klopt dat u met mij spreekt.” “Ah, hallo, met Vincent Bijlo. U staat weer op 1 hè, in de jaarlijkse Tuinvogeltelling? Ik dacht dat het niet zo goed ging met de huismus?”
Columns, Thomas van Slobbe

Tussen de flatgebouwen

Hij stond met een paar vrienden op de hoek van de straat. Zestien jaar oud, Marokkaan, in Nederland geboren. “Waarom zouden we jou vertrouwen?” vroeg hij. “Je kan net zo goed van de AIVD zijn.” Daar viel weinig tegen in te brengen. “Ik maak je dood”, zei hij. Om even later met een schouderklopje aan […]

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Nieuwsbrief
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS