Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Boeken en films > Kijktips > POPs: een veelkoppig monster

POPs: een veelkoppig monster

Wendy Koops | 18 augustus 2011 |

Tot grote woede van filmmaker Jan van den Berg staat Nederland in de top drie van grootgebruikers van pesticiden. Wereldwijd. Zijn documentaire Silent Snow is een poëtisch, activistisch pleidooi tegen POPs (‘persistent organic pollutants’). Hij toont hoe mensen wereldwijd door het gebruik hiervan worden geraakt.

Silent snow
Still door Tiina Itkonen

“Onzichtbaar gif, hoe maak ik dat zichtbaar?”, dacht Jan van den Berg toen ‘POP-hunter’ Jan Betlem hem benaderde voor een film over POPs, verontreinigende organische stoffen die nauwelijks afbreken, in het ijs van de Noordpool. Tot hij naar Groenland reisde en werd gegrepen door de Inuit en het mediagenieke van de grillige ijsvlakten. Gif dat in andere werelddelen is gespoten wordt door wind en water meegenomen en belandt daar in de voedselketen. Daarin hoopt het gif zich zo sterk op dat het traditionele voedsel van de Inuit, die bovenaan de keten staan, niet meer veilig is. Onderzoekers constateerden afnemende vruchtbaarheid, een verlaagd IQ bij kinderen en zelfs gif in moedermelk.

Wereldwijde strijd

Na het draaien van proefmateriaal in Groenland, bedoeld voor het ronselen van financiers, kon Van den Berg het niet laten het tot een korte film te monteren. Die is uiteindelijk de wereld rondgegaan en meermaals bekroond. “Mede door het bewustzijn waaraan de korte film heeft bijgedragen zijn er in India plannen de ook in Silent Snow aangehaalde DDT-fabriek te sluiten.”

De vervuilers zitten er niet in. “Dan krijg je mannen in pakken die ontwijkende antwoorden geven. De film toont juist die ingewikkelde structuur. Een Indiase actievoerder zegt dat heel mooi in de film: het is een samenzwering tussen overheid, bedrijfsleven, producenten en zelfs wetenschappers wiens onderzoek soms door die producenten betaald wordt.”

Bewust worden geen concrete bedrijven of cijfers genoemd. “Het probleem is dat je film dan snel gedateerd is. Het is bekend dat Monsanto in India verschrikkelijk bezig is, maar voor onze acties – de bedrijven die we willen aanpakken – gebruiken we onze website www.silentsnow.org, die in meerdere talen gelanceerd wordt. Een belangrijke boodschap van de film is laten zien dat wereldwijd mensen strijden tegen POPs, zodat er hopelijk solidariteit ontstaat.”

Op zoek naar lotgenoten

De film volgt de jonge Inuit Pipaluk die kinderen wil. Op zoek naar oplossingen voor het probleem dat het wezen van haar volk bedreigd reist ze naar Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Ze vindt er mensen die net als zij slachtoffer zijn: in Tanzania sterven hun kippen en is hun ecokatoen-oogst onverkoopbaar nadat de DDT-spuitende malariabestrijders langskwamen.

“We kwamen veel tegen wat me raakte”, vertelt Van den Berg. “Zoals de Costa-Ricaanse werknemers die vertelden dat ze ziek en impotent waren geworden door in bananenplantages gebruikt gif.” Het succes van de pesticidenvrije malariabestrijding in Zuid-Amerikaanse landen wordt tenietgedaan door die bananenindustrie. “Het is een soort veelkoppig monster wat je bestrijdt. Veel POP’s zijn al lang verboden, toch duiken ze overal op.”

Vanaf 6 september in de bioscopen en van 21 t/m 30 september op Nederlands Film Festival Utrecht.
Actie ondernemen? Kijk op www.silentsnow.org

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Kijktips Verschenen in: Down to Earth 06 (aug 2011)

Wendy Koops

Wendy Koops

Wendy Koops is journalist

  • Volg Wendy Koops op Twitter @KoopsWendy
  • Alle artikelen van Wendy Koops op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Kijktips

Kijktips: Punk Rock Vegan Movie, Paved Paradise en Mavka

Moby's nieuwe vegan film, een andere oplossing voor massa-extinctie en een Oekraïense familiefilm over de ecologische crisis.
Kijktips

Nu te zien: Animal

In de documentaire Animal neemt regisseur Cyril Dion twee jonge klimaatstakers mee op een transformatieve reis door de wereld.
Kijktips

Belastingontduiking als sport

De rijken worden steeds rijker, maar belasting betalen ze nauwelijks. De docu Tax Me if You Can neemt belastingparadijzen onder de loep.
Kijktips

Kijktips: Roter Himmel, 12 straten groen en Nothing Lasts Forever

Kijktips voor de (na)zomer: de speelfilm Roter Himmel, 12 groene straten in Nederland en een documentaire over de leugens en het bedrog van de wereld van diamanten.
Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”
  • Loek Beukman op Kaas zonder koe
  • Ad op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”

Lees ons papieren magazine

Lees — Down to Earth 56

Contact

Redactieadres:
Nieuwe Looiersstraat 31
1017 VA Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Auteurs
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons