• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Boeken en films > Leestips > Energie is overal

Energie is overal

Freek Kallenberg | 17 februari 2011 |

Voormalig Econcern directeur Ad van Wijk pleit voor een andere kijk op energie in zijn boekje Hoe kook ik een ei?

Wist u dat u bij het koken van een ei minstens 90 procent van de energie verdwijnt? Langs de pan als warmte de kamer in, of met het kookwater in het riool. Dat kan anders en beter, zo stelt voormalig Econcern directeur Ad van Wijk in zijn boekje Hoe kook ik een ei? Hiervoor zijn slechts enkele, vaak kleine, technische ingrepen nodig. Maar vooralsnog heeft van Wijk geen loodgieter gevonden die deze voor hem kan installeren. Ze zitten niet in zijn systeem, en eigenlijk in dat van niemand.

Onze energievoorziening en levenswijze is immers gebaseerd op de altijd overvloedige beschikbaarheid van fossiele energie. Dat er voor het koken van een ei 90 procent meer van die brandstoffen verbruikt wordt dan nodig, was dus geen enkel probleem. Wás, want inmiddels krijgen we middels het broeikaseffect en stijgende prijzen van schaarser wordende fossiele brandstoffen de rekening gepresenteerd.

Reden tot paniek is er echter niet, zo meent van Wijk. Energie is er immers in overvloed. De zon geeft ons elk uur voldoende energie om de gehele energiebehoefte van de mensheid één jaar te dekken. Direct door haar warmte en licht, en indirect door alle afgeleide energievormen als wind, waterkracht, golven en biomassa. Duurzame energie is dus niet het probleem, dat is overal, altijd én gratis. De vraag is hoe deze op te vangen en op te slaan. De zon schijnt immers niet de gehele dag en niet altijd even fel. Ook de wind waait hier harder dan daar en soms wel, soms niet. Maar dit zijn, aldus Van Wijk, technische problemen die eenvoudig kunnen worden opgelost. De techniek zelf is vaak allang beschikbaar.

Waarom dit niet gebeurt? Omdat we de verkeerde kant op kijken, aldus Van Wijk. Gewend als we zijn aan de centraal opgewekte en gedistribueerde fossiele brandstofvoorziening, zien we niet dat duurzame energie om een andere benadering vraagt. We moeten niet beginnen bij de brandstoffen (het aanbod), maar bij de energiebehoefte (de vraag) – het koken van een ei, het verwarmen of koelen van een huis, transport – en daar de juiste energie en distributie bij zoeken. Decentraal en veelvormig: soms met directe zonne-energie, soms met wind, dan weer biobrandstoffen, aardwarmte, osmose, waterkracht of die van de getijden. De mogelijkheden zijn onbeperkt.

Van Wijks betoog is overtuigend en optimistisch. Maar één probleem ziet hij wat al te gemakkelijk over het hoofd. Gratis schone energie voor iedereen, dat is dé nachtmerrie van de bestaande fossiele industrieën en hun politieke beschermheren. Die willen zich niet laten overtuigen door zijn heldere en leerzame boekje, liever zouden ze het direct verbranden.

Ad van Wijk, Hoe kook ik een ei? Een frisse kijk op duurzame energie voor iedereen. MGMC, 2010. ISBN: 978-90-78171-13-3, 58 pag. Prijs € 9,90. Bestellen via www.mgmc.nl

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Leestips Verschenen in: Down to Earth 03 (feb 2011)

Freek Kallenberg

Freek Kallenberg

Freek Kallenberg is redacteur van Down to Earth.

  • Volg Freek Kallenberg op Twitter @FreekD2E
  • freek.kallenberg@downtoearthmagazine.nl
  • Alle artikelen van Freek Kallenberg op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Boeken en films, Leestips

Leestips: Fiep en de boswachters, SimPol, de dierenambulance

Regent het al? Nog niet? Dan kun je buiten lekker een groen boek lezen. Wij hebben weer drie ontzettend leuke tips voor je.
Leestips

Het product milieustrijd

Is de 'groene economie' de oplossing voor het klimaatprobleem, of een methode van het kapitalisme om de milieucrisis te transformeren in brandstof voor een nieuwe periode van economische groei? Het laatste, moet je concluderen na het lezen van 'De mythe van de groene economie'.
Gas in Groningen, Leestips

3 boeiende boeken: De gaskolonie, Handvest Antropoceen, Van mammoet tot Big Mac

Lekkere leestips voor het nieuwe jaar! Wilde je je eens inlezen in wat er in Groningen gebeurt, wil je een spannende thriller over het Antropoceen, of juist lekker het verleden in om meer te leren over ons voedsel? Dat kan met deze boeken.
Leestips

Leestips: Onheil afwenden, dierenleven in de tuin en de blauwe fabel

Jaap Tielbeke over het rapport van de Club van Rome, Ties Joosten over 'onze' KLM en tips voor de tuinliefhebbers.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 95

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons