• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Nieuwe smoel voor Milieudefensie

Nieuwe smoel voor Milieudefensie

door Wendy Koops - 18 april 2014

Milieudefensie heeft een nieuw uiterlijk. Ander logo, heldere vormgeving, frisse kleuren en een nieuwe pay-off: ‘Anders kijken, anders kiezen’. Allemaal bedoeld om nog duidelijker te maken waarvoor de vereniging staat. “Je kunt de mooiste dingen doen, als mensen je niet kennen, zal het ze ook niet bereiken.”

nieuw-smoel-voor-milieudefensie

 

Misschien denk je nu: nieuw smoel, een visuele identiteit? Hoezo? Niet zo raar; jij weet al lang waarom je Milieudefensie steunt. Probleem is dat veel Nederlanders nog geen idee hebben wat de organisatie, die zo nadrukkelijk samen met burgers voor een schone en rechtvaardige wereld wil strijden, doet. Maatschappelijke steun is cruciaal voor succes. En dat begint bij een sterk merk.

“Als je wil dat je gedachtegoed breder wordt gedragen, dan moet je je er rekenschap van geven hoe er over je gedacht wordt”

De moderne mens krijgt immers duizenden commerciële boodschappen en prikkels per dag. “Het brein doet niets anders dan schiften, schiften, schiften. Dat wel, dat niet”, weet Hans Geels, schrijver van het boek Marketing van idealen en jarenlang directeur van het succesvolle CliniClowns. Hij adviseerde Wakker Dier over hun strategie en Milieudefensie over de positionering van de organisatie. “Als je wil dat je gedachtegoed breder wordt gedragen, dan moet je je er rekenschap van geven hoe er over je gedacht wordt”, stelt hij. “In het geval van Milieudefensie is dat: waar staan ze nou precies voor? Dat moet je als realiteit accepteren en daar iets aan proberen te doen. Anders bereik je alleen maar mensen die toch al bekeerd zijn.” Veelzeggend is dat hij zelf ook aanvankelijk dacht: vast een nuttige club, maar niet voor mij. Inmiddels weet hij beter.

Ook binnen Milieudefensie merkten ze dat naamsbekendheid en identiteit te wensen over laten. Victor van den Belt, als coördinator communicatie met collega Ivanna van den Broek aanjager van de nieuwe visuele identiteit, krijgt soms de vraag ‘Werk je bij Defensie?’. “We worden dus met ambtenaren geassocieerd. Dat wordt versterkt doordat in het oude logo Milieu en Defensie uit elkaar werden getrokken. Daardoor is de naam ook minder goed leesbaar. Aanpassing was gewoon nodig.” De ogen zijn gesneuveld, maar niet zonder slag of stoot, ook omdat ze passen bij de pay-off ‘Anders kijken, anders kiezen’. “We hebben nog geëxperimenteerd met enkel één oog, maar het werkte gewoon niet.” Uiteindelijk is gekozen voor het beeldmerk wat ook Friends of the Earth gebruikt. “Om direct duidelijk te maken dat we onderdeel uitmaken van een internationaal netwerk.”

Handtekening

Alles is er eigenlijk op gericht dat in alle campagnes en uitingen de handtekening van Milieudefensie herkenbaar is. Van den Belt: “Als wij bijvoorbeeld een gorilla gebruikten in een campagne tegen ontbossing, dacht iedereen aan het WNF.” Daaraan komt een einde nu iedere campagne wordt opgebouwd vanuit dezelfde uitgangspunten: eerst de urgentie van een probleem uitleggen, vervolgens de oplossingen daarvoor aandragen. Daarbij wordt gebruikgemaakt van duidelijke beeld- en stijlkenmerken. Milieudefensie wil onderwerpen ook langer vasthouden en meer mensen op die onderwerpen aan zich binden. Een visuele identiteit die consequent en consistent op een bepaalde lijn voortbouwt, helpt volgens Geels inderdaad om herkenbaarder te zijn. “Eigenlijk maak je voor mensen een haakje, zodat ze denken: dit snap ik.”

Een visuele identiteit die consequent en consistent op een bepaalde lijn voortbouwt, helpt om herkenbaarder te zijn

Die heldere boodschap is cruciaal om mensen in beweging te krijgen. “Als mensen je verhaal beter begrijpen, dan ga je in het brein van heel ver weg naar voren schuiven. Wat dat betreft is je geheugen een soort computer die dingen opslaat. Eerst sta je in het mapje ‘milieu, verder geen idee wat ze doen’. En langzamerhand kun je mensen zover krijgen dat ze ook iets gaan doen. Vaak moet je dan wel meer doen dan zenden, ze rechtstreeks aanspreken bijvoorbeeld.”

Robin Hood

Een sterk merk is relevant, geloofwaardig en onderscheidend. Met die eerste twee zit het volgens Geels wel goed, met dat laatste minder. Daarom gaat Milieudefensie zich beter positioneren. Een goed voorbeeld van wat dat kan opleveren is Wakker Dier, dat in 2012 zelfs derde in de Ster Gouden Loekie-verkiezing voor de beste commercial werd. Toch kampten zij met soortgelijke problemen als Milieudefensie: de onderwerpen waren te uiteenlopend en ze straalden uit dat ze overal tegen waren.

“Marketing is de wet van het offer, je moet soms dingen weglaten om een sterke positie in de hoofden van mensen te krijgen”

Wakker Dier kreeg van Geels het advies: word van een soort Pietje Bell die steeds belletje trekt, een Robin Hood, die strijdt voor het goede. Dus niet een campagne over koeien in de wei en dan eentje over paling, maar focussen op één of twee onderwerpen, waardoor mensen beter begrijpen waarvoor je staat. Geels: “Dat hebben ze natuurlijk met de plofkip extreem goed uitgewerkt. Op dat moment realiseerden veel mensen nog niet hoe erg het daarmee gesteld is en wij zeiden, ga eens uitleggen dat dat echt niet kan. Dat is briljant gedaan – ze noemen zich niet voor niets het reclamebureau voor de dieren.” Milieudefensie moet volgens hem eigenlijk ook leren dat als je alles maar doet, mensen uiteindelijk niet kunnen onthouden waarvoor je staat. “Marketing is de wet van het offer, je moet soms dingen weglaten om een sterke positie in de hoofden van mensen te krijgen.”

nieuw-smoel-voor-milieudefensie

En daarnaast dus de nadruk op het positieve. “Dertig, veertig procent van de Nederlanders is geneigd het goede te doen, maar ze weten niet goed hoe. Er komen ook zoveel tegenstrijdige berichten op ons af; mensen hebben geen idee wat ze moeten geloven. Heel belangrijk is dus het geven van een handelingsperspectief; wat kunnen mensen concreet doen, hoe kunnen ze meedoen. Dat doet Milieudefensie goed met de Gezonde lucht-campagne waarbij mensen zelf de lucht kunnen meten in hun straat. Zo breng je het heel dichtbij.”

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Artikel Tag: Herkenbaarheid

Wendy Koops

Wendy Koops

Wendy Koops is journalist

  • Volg Wendy Koops op Twitter @KoopsWendy
  • Alle artikelen van Wendy Koops op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Artikel

Ook automobilisten ademen fijnstof in

Automobilisten in druk stedelijk verkeer ademen ongezond hoge concentraties ultrafijnstof in. Dit zegt Milieudefensie na metingen tijdens het rijden van een zogenaamde rochelroute in de auto. In het najaar van 2013 heeft de milieuorganisatie met fietsers onderweg de luchtvervuiling gemeten. Deze rochelroutes zijn er nu ook in de auto. Want de auto beschermt de inzittenden niet tegen de uitstoot van het verkeer.
Artikel

“Petten laat belastingbetaler opdraaien voor wanbeleid”

NRG, de exploitant van de kernreactor in Petten, verkoopt al jaren medische isotopen ver onder de kostprijs. Hierdoor zijn de huidige financiele problemen ontstaan. Staatsteun moet daarom worden vermeden en de kernreactor moet zo snel mogelijk sluiten. Dat stellen stichting Laka en Greenpeace vandaag.
Artikel, Klimaatrechtvaardigheid

“Sta je aan onze kant of niet?”

Een golf van klimaatactivisme verspreidt zich over Europa. Wat motiveert deze actievoerders, en weten zij ook resultaten te behalen?
Artikel

Weekupdate: bont voor dieren, gorillathrillers, Koala v.s. coal, Denver blijft droog, water nu met minder water, bonus: natuur op recept.

Dag mensen, lekker stil weekend gewenst, want dat is goed voor jezelf en anderen. Na de filmpjes in deze weekupdate natuurlijk, want die maken geluid.

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief