• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Artikel > Mansveld keurt fout hout uit Maleisië goed

Mansveld keurt fout hout uit Maleisië goed

Redactie Down to Earth | 3 juni 2014 |

Milieuorganisaties vinden het onverantwoord dat staatssecretaris Mansveld van Milieu toestaat dat overheden hout met het omstreden Maleisische MTCS-keurmerk mogen inkopen. Daardoor mogen gemeenten, waterschappen en andere overheidsorganisaties voor hun bouwprojecten Maleisisch hardhout gebruiken uit regenwoud waar kaalkap plaatsvindt en waar de rechten van inheemse volken niet of nauwelijks worden gerespecteerd.

kaalslag maleisieHet Wereldnatuurfonds, Greenpeace, Milieudefensie en het Nederlands Centrum voor Inheemse Volken (NCIV) hebben herhaaldelijk geprotesteerd bij Mansveld en de Tweede Kamer. Toch laat de staatssecretaris het keurmerk van de Maleisische overheid nu toe op voorwaarde dat MTCS over twee jaar wel aan de Nederlandse criteria voldoet. De resultaten uit het verleden bieden echter weinig hoop dat dit lukt.

Natuurbehoud

Volgens de milieuorganisaties onderschat Mansveld het reële risico op kaalslag van tropisch regenwoud en op rechtenschendingen van de lokale bevolking die in de Maleisische bossen wonen.
Onlangs weigerde het land nog de Speciale VN-Rapporteur voor de Rechten van Inheemse Volken uit te nodigen. Ook wil Maleisië niet voldoen aan de VN Verklaring over de Rechten van Inheemse Volken.
En eind vorig jaar werd met satellietbeelden onthuld dat in Maleisië tussen 2002 en 2012 meer bos is gekapt dan in elk ander land. Grote stukken oerwoud worden omgehakt voor de aanleg van palmolieplantages. Toch krijgt dat hout vaak ook het MTCS-keurmerk.

Negatief advies

Het besluit van Mansveld staat bovendien lijnrecht tegenover het negatieve advies van de onafhankelijke Toetsingscommissie Inkoop Hout (TPAC). De commissie is nota bene door de overheid zelf in het leven geroepen om te beoordelen welke houtkeurmerken het label duurzaam verdienen. Het negeren van dat advies schept verwarring in de markt en tast het vertrouwen in het duurzaam inkoopbeleid van de overheid ernstig aan.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Artikel, Bossen

Redactie Down to Earth

Redactie Down to Earth

Schrijver

Down to Earth is het platform voor groene journalistiek en opinie. Een initiatief van Milieudefensie.

  • Volg Redactie Down to Earth op Facebook
  • Volg Redactie Down to Earth op Twitter @D2Emag
  • Volg Redactie Down to Earth op LinkedIn
  • redactie@downtoearthmagazine.nl
  • Website van Redactie Down to Earthdowntoearthmagazine.nl/over-ons
  • Alle artikelen van Redactie Down to Earth op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Bossen, De Activist

Kappen met kappen: Danielle van Oijen voerde actie in Bialowieza

Bomen worden op grote schaal omgezaagd. Illegaal, onrechtvaardig en onnodig, vinden veel activisten. Deze keer portretteren we mensen die proberen te voorkomen dat bomen worden gekapt. Dit is Danielle van Oijen. Zij ging naar het actiekamp in het Poolse Bialowiezawoud.
Artikel, Klimaatrechtvaardigheid

“Laat Salinas Grandes niet verloren gaan”

Een grondwetswijziging maakt de weg vrij voor lithiummijnbouw in de zoutvlakte van Jujuy, Argentinië. De bevolking protesteert al maanden.
Bossen, Natuur, Natuur in Nederland

Rewilding: Europese landschappen kunnen zo veel wilder

Het platteland in Europa loopt leeg. Wat doen we met die gebieden? Rewilding Europe wil het teruggeven aan de natuur. Kan dit ook in het kleine Nederland?
Bossen, De Activist

Bosbeschermers: Ruben Walker, cookstove

Hier in Nederland merken we weinig van de ontbossing die zich wereldwijd op grote schaal voordoet. Gezien de terugkerende discussies over fout hout of boskap voor soja- of palmolieproductie kan het veel mensen gelukkig wél iets schelen. Ruben Walker van African Clean Energy ontwikkelde een efficiënte allesbrander die 65-85 procent minder hout verbruikt.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 95

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons