• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > Greenpeace vs. Zara

Greenpeace vs. Zara

door A. Opmeer - 15 december 2012

Greenpeace voert een wereldwijde campagne tegen giftige stoffen in kleding. Terwijl wij aan de lijn hingen, ging Zara overstag.

Deze editie van Onder Vuur kende een last minute verrassing. Greenpeace voert een wereldwijde campagne tegen giftige stoffen in kleding. Vanwege hun nieuwe rapport Toxic Threads: The Big Fashion Stitch-Up spraken zij vooral Zara aan. In hun kledingstukken waren azokleurstoffen en nonylfenolethoxylaten aangetroffen, schadelijke stoffen die in de EU niet meer gebruikt mogen worden.

Wij belden de Inditexgroep, waarvan Zara onderdeel is. Binnen een kwartier zouden we een statement ontvangen. Wij wilden weten hoe het was om doelwit te zijn van de acties van Greenpeace, wat ze vinden van de uitkomsten van het onderzoek en vooral: waarom gebruiken zij deze chemicaliën nog? Een kritiek is dat Zara weliswaar een giftigestoffenbeleid heeft, maar niet expliciet belooft giftige stoffen niet meer te gebruiken, en ook geen concreet plan heeft om dat te bereiken. Gaat er wat veranderen?

Ja dus, bleek. Niet een kwartier, maar een paar dagen later ontvingen we een statement. Wel iets anders dan verwacht. Namelijk de Inditex Commitment to Zero Discharge. Een uitstoot van nul, is waar het concern zich aan committeert, in 2020 – sommige stoffen zelfs 2015. “We zijn altijd aan het doel van nul uitstoot gecommitteerd geweest en werken al jaren naar dit plan toe”, schrijft de persafdeling. Toevallig. En ook dat dit plan ze “een leidende positie in de sector geeft wat milieudoelen betreft”.

De gedetailleerde verklaring blijkt vervolgens écht ergens over te gaan. “Inditex erkent de urgente noodzaak om alle industriële uitstoot van schadelijke chemicaliën te elimineren”, schrijft het modeconcern. Het soort oplossingen zijn “gefocused op eliminatie aan de bron van het gebruik, niet op end-of-pipe of risicomanagement”, en “dit betekent preventieve actie nemen, voor er wetenschappelijk bewijs is met betrekking tot oorzaak en gevolg tussen de stof en de schade.” Een plan van actie is er ook, met een eerste actie over acht weken, en een wetenschappelijk onderzoeksprogramma.

Wow. Hoe gaat dit allemaal gewaarborgd worden? “Inditex gaat regelmatige inspecties uitvoeren op het productieproces en producten doorlopend controleren.” En u kunt dat zelf gaan volgen. “Inditex zal de publieke beschikbaarheid en transparantie van de gereguleerde stoffenlijst en het controleproces verhogen” door middel van een “geloofwaardig publiek online platform, met volledige transparantie”.

Nog niet genoeg? Tot slot committeren ze zich aan lobbywerk binnen en buiten de industrie voor “systemische verandering om tot nul uitstoot te komen (…) binnen één generatie of sneller.” Goed nieuws mag ook wel eens.

Vind de verklaring hier

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Interview, Onder Vuur Verschenen in: Down to Earth 14 (dec 2012)

A. Opmeer

A. Opmeer

Schrijver

Oud-hoofdredacteur van Down to Earth.

  • Volg A. Opmeer op Twitter @OpmeerD2E
  • annemarie.opmeer@downtoearthmagazine.nl
  • Alle artikelen van A. Opmeer op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Interview, Uitgesproken

“Nano moet niet het nieuwe asbest worden”

Nanodeeltjes, ze zitten tegenwoordig overal in: van verf tot tandpasta, van zonnepanelen tot tennisrackets. Maar die superkleine nieuwe deeltjes brengen mogelijk ook nieuwe milieuproblemen met zich mee. Daarom moeten onderzoeksbudgetten deels besteed worden aan veiligheid, vindt hoogleraar toxicologie Martina Vijver. “We kunnen nu nog een probleem voorkomen."
Bossen, Interview, Klimaatrechtvaardigheid

“Als dit veen vergaat, komt er duizenden jaren aan koolstof vrij”

Toen er een 'CO2-bom' onder een Congolees veenbos ontdekt werd, reisde Bart Crezee erheen om onderzoek te doen. Hij schreef er een boek over.
Onder Vuur, Plastic

Onder Vuur: Greenpeace vs. Coca Cola Nederland

Elk nummer spreken wij een organisatie die bekritiseerd is op hun groene gehalte. Wat is de andere kant van het verhaal? Deze keer: Greenpeace v.s. Coca-Cola Nederland
Interview

Robert F. Kennedy: “De slecht functionerende democratie is het grootste milieuprobleem”

Dat zegt advocaat en milieuactivist Robert F. Kennedy jr., zoon van de vermoorde senator en presidentskandidaat. Deze week was hij even in Nederland. “Overal waar grootschalige vervuiling voorkomt, zie je ondermijning van de democratie, gecompromitteerde overheidsfunctionarissen, gijzeling van controle-instanties.” Robert Kennedy, vertelt in een interview hoe hij in 1962 als jongetje van acht een boek […]

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief