• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud

Down To Earth Magazine

Groene journalistiekUitgave van Vereniging Milieudefensie

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Biodiversiteit
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mensenrechten
    • Milieu
    • Economie
    • Politiek
  • Rubrieken
    • Interview
    • In actie
    • Doe het lekker zelf
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Samen eten
    • Columns
  • Magazines
  • Word abonnee
  • Over ons

Home > Magazines > De mens als korte tussenzin

De mens als korte tussenzin

door Wendy Koops - 11 september 2014

In Expedition to the End of the World varen kunstenaars en wetenschappers samen naar een nog onontgonnen deel van Groenland. Er wordt gehakt, gesnuffeld en geboord en een van de kunstenaars zorgt voor entertainment door uit te glijden en per ongeluk zijn geweer af te laten gaan. Humor, spanning, schoonheid, kennis en relativering vinden elkaar moeiteloos in deze waardevolle klimaatfilm.

Expedition to the End of the World dvd

In Zomergasten wees ‘wiskundemeisje’ Ionica Smeets op een raar fenomeen. Blijkbaar is het prima als een intellectueel geen jota begrijpt van natuur- of wiskunde, maar wie niets weet van klassieke muziek of literatuur is meteen een cultuurbarbaar. In Expedition to the End of the World varen kunstenaars en wetenschappers samen op een markante driemaster naar een nog onontgonnen deel van Groenland. Daar voelt de bekende kunstenaar Tal R zich aanvankelijk een clown tussen al die knappe koppen en blijkt de wereldberoemde wetenschapper Minik Rosing niet onverdienstelijk op een ukelele te kunnen tokkelen. Samen concluderen ze dat ze in ieder geval één overeenkomst hebben: het willen onderzoeken van processen zonder na te denken over goed en fout.

Dat is het fijne aan deze documentaire: er breekt een stuk ijskap af, maar er is geen ronkend commentaar. Dito als de crew getuige is van een ijsbeer die probeert in te breken in een huisje waar ze de avond daarvoor hebben gefeest. Fascinatie overheerst, en opluchting dat ze er niet toch zijn blijven slapen. Het leefgebied van dit majestueuze dier staat onder druk, absoluut, maar dat hoeft hier echt niet te worden gezegd.

Massa-uitsterving is eerder in de geschiedenis voorgekomen, alleen niet veroorzaakt door een enkele soort

Er is zeker ook plaats voor bespiegelingen over de conditie van de planeet en de rol van de mens hierin. De ‘mariene bioloog’, de enige vrouw aan boord, constateert dat massa-uitsterving eerder in de geschiedenis is voorgekomen, alleen niet veroorzaakt door een enkele soort. “We zijn maar een tussenzin in de ontwikkeling van de planeet, en waarschijnlijk slechts een heel korte”, stelt ‘de geoloog’. Er zit immers tot op tien kilometer ondergronds leven, dat neemt de boel gewoon over mocht ieder bovengronds leven afsterven. De opvarenden worden geïntroduceerd als ‘de zoöloog’ of ‘de schipper’ en worden niet bij name genoemd. De kijker heeft ook geen idee dat de boven genoemde Minik Rosing een belangrijke speler is in de klimaatdiscussie en nieuwe inzichten verschafte over de vroegste geschiedenis van onze aarde en de rol die CO2 daarin speelde.

Zonder al die ballast is het heerlijk mee dobberen met dit spannende avontuur dat maar enkele weken per jaar mogelijk is omdat het ijs dan gedeeltelijk gesmolten is. Het poëtische van de overweldigende omgeving waarin zichtbare sporen van de mens afwezig lijken en de opwinding van de opvarenden over al deze nieuwe ervaringen spelen dan ook de hoofdrol.

Als ze aan land gaan op een onbetreden stuk grond, gaan ze verwachtingsvol op onderzoek uit. Er wordt gehakt, gesnuffeld en geboord en een van de kunstenaars zorgt voor entertainment door uit te glijden en per ongeluk zijn geweer af te laten gaan. Humor, spanning, schoonheid, kennis en relativering vinden elkaar moeiteloos in deze waardevolle klimaatfilm.

Verkrijgbaar op dvd.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Kijktips Tag: Groenland Verschenen in: Down to Earth 24 (sep 2014)

Wendy Koops

Wendy Koops

Wendy Koops is journalist

  • Volg Wendy Koops op Twitter @KoopsWendy
  • Alle artikelen van Wendy Koops op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Gas in Groningen, Kijktips

3 kijktips: Geschenk uit de Bodem, Petit Paysan en Collegetour

Duik even een uurtje de diepte in met deze docus. De zielenroerselen van een Franse boer. Gasboringen in Groningen. Of volg een hoorcollege bij milieujournalist Naomi Klein en natuurfotograaf Frans Lanting. Bioscoop: Gekke koeien Zijn nog geen dertig melkkoeien zijn alles voor de jonge boer Pierre. Als hij ontdekt dat een van hen besmet is […]
Kijktips

Boer Jansen

Animatiefilm over de keuzes van een boer.
Kijktips

Kijktips: The Biggest Little Farm en Intelligent trees

Kunnen bomen met elkaar communiceren? En hoe run je een organische boerderij? Na het zien van onze kijktips weet jij het antwoord.

Milieudefensie, we kunnen niet wachten

Down to Earth is een uitgave van Vereniging Milieudefensie

Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
redactie@downtoearthmagazine.nl

Klantenservice

service@milieudefensie.nl
020 6262 620 (ma-do 9.30-16.30)

Direct naar

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Socials

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS

Nieuwsbrief

  • Nieuwsbrief