Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie & klimaat
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > Columns > Doe het zelf > Proost!

Proost!

Nienke Oosterbaan | 14 april 2011 |

Heb je een feestje te vieren, een jubileum bijvoorbeeld, dan is het ook wel leuk om wat meer te serveren dan hutspot of preisoep van eigen kweek: bier bijvoorbeeld.

Eten uit eigen tuin (zie vorige nummer) is elke dag weer een feestje. Maar heb je een ander feestje te vieren, een jubileum bijvoorbeeld, dan is het ook wel leuk om wat meer te serveren dan hutspot of preisoep van eigen kweek. Gelukkig valt zo’n beetje elke feestversnapering ook prima zelf te maken. Denk aan kaas, worst, chips, mayonaise, mosterd, pesto, crackers, koekjes, brood, taart, ijs, slagroom.

Hoe je dat allemaal maakt? Met een gezonde dosis boerenverstand en veel tijd kom je een heel eind. Verder willen goede recepten en een paar handige apparaten ook flink helpen. Die eerste vind je in allerhande kookboeken en op de betere kooksites. Die laatste onder andere bij de Natuurlijke Molen in Arnhem (www.denatuurlijkemolen.com). En bij het Duitse Manufactum (www.manufactum.de).

Daar kun je ook terecht voor apparaten die je helpen zelf bier te brouwen. En da’s natuurlijk ook wel gezellig op een feestje. Voor wie van koken houdt, is het brouwen van bier ook een aangename bezigheid. Wie de bezigheid an sich niet zo interessant vindt, blijft waarschijnlijk geboeid door het verwachtte eindresultaat.

Echt moeilijk is dat brouwen niet. Met veel water, wat mout, hop, gist en een brouwmachine maak je al bier. Al moet gezegd dat wat ervaring en handigheid het brouwsel wel ten goede komen. Dat thuisbrouwen een alles behalve zeldzame bezigheid is, leert een korte speurtocht op internet. En het zal nog moeilijk kiezen worden uit alle recepten, brouwmethodes en zelfbrouwpakketten die daar aangeboden worden. Zeer behulpzaam voor de beginnende brouwer is de uitleg op www.hobbybrouwen.nl. Brouw je je eerste keer liever onder begeleiding van een kenner? Kies dan voor een cursus of workshop bij een van de vele brouwerijtjes in het land.

Hoe je ook te werk gaat, wacht niet met brouwen tot de avond voor je feestje. Het brouw- en vooral gistproces neemt enige dagen tot weken in beslag. Bovendien is het niet onverstandig om eerst eens wat litertjes voor jezelf te brouwen. Kun je de kinderziektes er nog even uithalen of het recept nog wat verfijnen. Zodat je op het moment suprême met je gasten trots het zelfgebrouwen glas kunt heffen: Proost!

Nienke Oosterbaan is auteur van Fred&Wilma in de Vinexwijk en geeft ons ieder nummer een leuke tip voor zelfvoorzienender leven.

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: Doe het zelf Tags: bier Verschenen in: Down to Earth 04 (apr 2011)

Nienke Oosterbaan

Nienke Oosterbaan

Nienke Oosterbaan is auteur van Fred & Wilma in de Vinexwijk en geeft tips voor een zelfvoorzienend leven.

  • Website van Nienke Oosterbaannienkeoosterbaan.nl
  • Alle artikelen van Nienke Oosterbaan op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Recept

Bier van eigen bodem

Waarom kopen al die kleine ambachtelijke bierbrouwers die ons land rijk is – net als de grote Grolsch- en Heinekenbierjongens – hun mout en hop bij de groothandel, die het op de wereldmarkt inslaat? Doodzonde, want van meer graan en hop van eigen bodem kunnen het Nederlandse landschap én de biodiversiteit flink opknappen. Vindt onze kookcolumnist Michiel Bussink.
Doe het zelf

Doe-het-zelf 2.0

Onze doe-het-zelf columnist Nienke Oosterbaan begint aan een nieuw project.
Doe het zelf

Zelfmaakdesign

Als doe-het-zelver heb je over het algemeen lak aan trends. Toch? Maar soms heb je ineens baat bij iets dat ‘in’ is. Daarom deze keer aandacht voor een nogal hip fenomeen: zelfmaakdesignproducten.
Doe het zelf

Plukken wat je plukken kan

Gelukkig, het is weer lente. Tijd om de tuin in te gaan. Flink zaaien, zodat je over een maand of wat weer kan oogsten. Geen tuin? Geen nood! Je kunt je eten ook uit het bos halen. Of langs de kant van de weg vinden. In stadsparken plukken. Of gewoon ergens in de wijk tegenkomen.
Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”
  • Loek Beukman op Kaas zonder koe
  • Ad op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”

Lees ons papieren magazine

Lees — Down to Earth 52 april 2019

Contact

Redactieadres:
Nieuwe Looiersstraat 31
1017 VA Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Auteurs
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons