• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

Down To Earth Magazine

Milieu | Mensen | Meningen

Logo Down To Earth

Zoek op de site

  • Home
  • Onderwerpen
    • Uitgelicht
    • Energie
    • Landbouw & voedsel
    • Mobiliteit
    • Bossen
    • Economie
    • Mensenrechten
  • Rubrieken
    • Interview
    • De Activist
    • Opinie
    • Boeken en films
    • Consument
    • Recept
    • Columns
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
Home > De Activist > Groene grappenmakers: Pieter Derks

Groene grappenmakers

Cabaretiers… Als eenpitter kunnen ze met hun humor en relativeringsvermogen ontzettend veel aandacht genereren voor moeilijke milieuthema’s die doorgaans lastig op de agenda te brengen zijn. Natuurlijk portretteren we onze huiscolumnist Vincent Bijlo. Pieter Derks speelde zijn succesvolle programma 'Van Nature'. En Jan Jaap van der Wal kreeg bij Humberto Tan in RTL Late Night een kwartier om zijn mening over schaliegas te geven, en speelde een potje windmolenbingo. “Geen geile onderwerpen, maar juist daarom interessant.”

Groene grappenmakers: Pieter Derks

Pieter Derks (31)
BeroepCaberetier

“Misschien bespreek ik het ook wel om mijn eigen angsten en doemscenario’s te bezweren”

Je bespreekt regelmatig milieugerelateerde onderwerpen. Waarom?
“Een grap over een minister die iets doms heeft gezegd is makkelijker gemaakt dan een grap over klimaatverandering, want dat is groot, ongrijpbaar en abstract, maar het houdt me bezig en dat is eigenlijk mijn enige criterium om iets te bespreken. Misschien bespreek ik het ook wel om mijn eigen angsten en doemscenario’s te bezweren. Ooit was er een tijd dat er geen leven op aarde mogelijk was en zo’n periode komt er waarschijnlijk weer. Het contrast tussen die grote ongrijpbare thema’s en wat je daar in je eentje aan kan doen intrigeert me. Ik ga niet de barricade op, maar besef wel dat ik in mijn eentje op het podium mensen makkelijker van een probleem kan overtuigen, dan de politiek dat kan. Zij discussiëren eindeloos over de vraag of er überhaupt een probleem is, hoe groot dat dan is en wiens schuld.”

Hoe belangrijk is humor?
“Heel belangrijk. Het helpt te relativeren. Een doemscenario dat Nederland onder water zal lopen als gevolg van de klimaatverandering kun je zo groot maken dat het heel grappig of heel raar wordt, met als gevolg dat men er daarom nog eens over nadenkt. Met humor kun je onderwerpen makkelijker van verschillende kanten belichten. Dat is wat ik wil. Maar het laatste wat ik wil is mezelf heilig verklaren. Ik rijd ook gewoon auto, hoor.”

Wat wil je bereiken?
“Bewustwording. Youp van ‘t Hek is – met zijn verhaal over Buckler – volgens mij de enige cabaretier die ooit aantoonbaar iets heeft bereikt. Afgezien daarvan is het hoogst haalbare voor een cabaretier dat mensen nog eens nadenken. Dat is al winst en daarom is het ook zo belangrijk om zulke grote, ongrijpbare onderwerpen aan te blijven kaarten.”

Meer "Groene grappenmakers"

Groene grappenmakers

Groene grappenmakers: Jan Jaap van der Wal

Jan Jaap van der Wal (35)
BeroepCaberetier

Groene grappenmakers

Groene grappenmakers: Vincent Bijlo

Vincent Bijlo (50)
BeroepCaberetier en schrijver

Kom op de mailinglijst

Schrijf je in voor de D2E nieuwsbrief

Categorie: De Activist, Interview Verschenen in: Down to Earth 32 (december 2015) Activisten: Groene grappenmakers

Ronella Bleijenburg

Ronella Bleijenburg

Ronella is journalist en tekstschrijver.

  • Website van Ronella Bleijenburgronella.nl
  • Alle artikelen van Ronella Bleijenburg op Down To Earth Magazine

Gerelateerde berichten

Interview

Het recht weet wel raad met Shell

Namens Urgenda won advocaat Roger Cox de grensverleggende klimaatzaak tegen de Nederlandse staat. Nu is Shell aan de beurt.
Interview, Milieubeweging

Marjan Minnesma: “Ik zou willen dat ik tien levens had”

Marjan Minnesma heeft haast. De omslag naar een duurzame samenleving kan haar niet snel genoeg gaan. Met voordrachten, talloze gesprekken, maar vooral concrete projecten probeert ze die omslag in een versnelling te brengen. “We moeten echt in tien of vijftien jaar om, anders wordt het uitermate onaangenaam voor volgende generaties.”
Interview

De jacht op illegale handel in dieren is geopend

Interview met de Amerikaanse juriste Olivia Swaak-Goldman, directrice van de Wildlife Justice Commission. Vanuit een anoniem kantoorpand leidt ze undercoveroperaties om de handel in beschermde diersoorten te stoppen.
Interview

“De groene economie is een illusie”

Dat zegt Bram Büscher, universitair hoofddocent Milieu en Duurzame ontwikkeling aan het Instituut voor Sociale Studies van de Erasmus Universiteit in Den Haag.

Footer

Ontvang ons magazine

Recente reacties

  • Rob Dikkers op Op Achterhoekse akkers keert de natuur terug
  • Marijke Kortekaas op Inheemse toppers voor in de tuin
  • Alexa op Fluweelzachte muren zonder latex
  • Loek Beukman op Protesteren met een smiley
  • Ingrid Staal op Gek van insecten: Paul Beuk
  • Ronaldo op “De tijd van het ecopopulisme is aangebroken”
  • Loek Beukman op “Het probleem ligt bij de machine”

Lees ons papieren magazine

Lees Down to Earth 95

Contact

Redactieadres:
Willem Fenengastraat 19-23
1096 BL Amsterdam
Tel: 020-5507433
redactie@downtoearthmagazine.nl

Over ons

  • Over ons
  • Word abonnee
  • Disclaimer
  • Privacy en cookies

Volg ons